Sadzenie 1500 drzew dla LiNa-Medical

12 sierpnia 2020 | Nowości

Relacja z wiosennego sadzenia drzew dla LiNa-Medical. Wielkopolski Park Narodowy znowu był naszym partnerem. Sadzenie tutaj drzew to prawdziwa przyjemność!

W dzisiejszym klimacie pełnym zmian, młode rośliny nie mają lekko i często giną z powodu suszy. Ostatnie dwa lata były ciężkim okresem dla Wielkopolskiego Parku Narodowego i niektóre wcześniejsze nasadzenia częściowo nie przetrwały. Dlatego też trzeba było działać w kierunku minimalizowania strat.

Dzięki pomocy LiNa-Medical mogliśmy posadzić 1500 drzew w miejscu absolutnie przepięknym, nacechowanym bogactwem przyrodniczym i krajobrazowym.

Nasadzenie miało na celu uzupełnienie uschniętych z powodu suszy sadzonek, w głównej mierze dębu szypułkowego (95% całości) oraz jednostkowo czereśni ptasiej, głogu, róży, tarniny, wiązu i klonu polnego. Uzupełnione sadzonki pozwolą na wyrównany wzrost uprawy, wcześniejsze zacienienie międzyrzędzi, a co się z tym wiąże, mniejszy wzrost roślin zagłuszających wzrost drzewek.

Zalesienie gruntu porolnego ma na celu powrót terenu do czasów sprzed karczowania, wzbogacając uprawy w różnorodne gatunki drzew i krzewów, powodujące migrację świata zwierząt na zdegradowany wcześniej teren. Powrót zwierząt, zarówno owadów, jak i ptaków, będzie w późniejszym okresie owocował powrotem roślin zielnych na ich dawne siedliska.

WPN – warto odwiedzić!

Jeśli nigdy nie byliście w Wielkopolskim Parku Narodowym, to koniecznie zaplanujcie tam podróż.  Urokliwe lasy liściaste, które wyróżnia ogromna bioróżnorodność, łąki, jeziora. W runie leśnym znajdziecie m.in. rzadką lilię złotogłów, a w grądzie gatunek, który trudno spotkać – jarzęba brekinię. Mamy tutaj również piękne lasy łęgowe, które znajdziecie nad brzegami licznych zbiorników wodnych. A jako  ciekawostkę można uznać występowanie na terenie Parku roślin mięsożernych, są to m.in. rosiczka okrągłolistna, pływacz zwyczajny, pływacz drobny oraz pływacz pośredni.

Bogaty jest również świat fauny. Owady są reprezentowane przez ponad 3 tysiące gatunków, a ptaki przez około 220. Mamy również bogactwo ryb, z czego 4 gatunki są pod ścisłą ochroną.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w tym przepięknym miejscu, a jeszcze bardziej do pomocy w nim, poprzez udział w organizowanych tam WOLONTARIATACH. Na pewno będzie to z korzyścią dla wszystkich stron.

 

Serdeczne podziękowania dla LiNa-Medical, bez których nie moglibyśmy tam posadzić 1500 drzew. 

Najnowsze artykuły

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej
Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej