W OBRONIE ZIMY – „Sportowcy dla Klimatu”

W 2017 roku postanowiliśmy zwrócić uwagę miłośników białego szaleństwa na zjawisko niedoboru naturalnego śniegu, czyli tzw. „śnieżnej biedy”. Na początku 2018 roku kontynuowaliśmy nasz projekt, tym razem wśród miłośników łyżew. Zimą na pewno powtórzymy ten happening.

Postępujący wzrost średniej temperatury globu jest przyczyną, że śnieżne zimy występują coraz rzadziej, a naturalny biały puch zalega na stokach znacznie krócej. To właśnie duża zmienność z roku na rok liczby dni z pokrywą śnieżną jest wyraźnym wskaźnikiem zmian klimatu okresu zimowego. „Cena śniegu” to umownie nazywany ogół kosztów, jakie musi ponieść świat w związku ze zmniejszającymi się zasobami śniegu. Z jednej strony wiążą się ze stratami w ekosystemach, zwłaszcza górskich, z drugiej zaś dotyczą strat finansowych.  Śnieg i lód mają ogromne znaczenie dla kształtowania średnich temperatur na Ziemi. Pochłaniają one jedynie ok. 15% energii dostarczanej przez słońce, podczas gdy pozbawiony ich ląd czy zbiornik wodny absorbuje nawet 90%, dzięki czemu silnie się nagrzewa.

Zobacz, jak to wyglądało

2017 – NARCIARZE DLA KLIMATU

„Narciarze dla klimatu”! Takie hasło wybrzmiewało wielokrotnie na Szklanej Górze w Harbutowicach, gdzie w sobotę 4 lutego ZORGANIZOWALIŚMY zimowy happening poświęcony zmianom klimatu.

2018 – ŁYŻWIARZE DLA KLIMATU

24 lutego 2018 na lodowisku na placu Wolnica, w sercu krakowskiego Kazimierza, miała miejsce akcja klimatyczna „Łyżwiarze dla klimatu”, organizowana przez Fundację Aeris Futuro. Partnerem wydarzenia było Krakowskie Biuro Festiwalowe.