Na zdjęciu widoczne dzieci kucające na trawniku. Razem z prowadzącym warsztaty botaniczne, dzieci identyfikują rośliny znajdujące się wewnątrz niewielkiego kwadratu wyznaczonego na trawniku przy pomocy sznurka. Jest to tak zwane zdjęcie fitosocjologiczne.
Na zdjęciu widoczne dzieci oglądające z bliska rośliny przy pomocy lupy,

1-h

20 osób

dzieci, młodzież,
dorośli

Ile różnych gatunków roślin może rosnąć na małym skrawku trawnika o powierzchni 10 m2? Pięć? Dziesięć? Dwadzieścia? A może tysiąc? Jeśli nie znacie odpowiedzi na to pytanie, to poznacie je podczas naszych warsztatów botanicznych!

Warsztaty botaniczne dla początkujących i nie tylko

W trakcie warsztatów botanicznych będziecie mieli okazję przyjrzeć się z bliska bioróżnorodności lokalnej flory. Poznacie podstawy identyfikacji i rozróżniania gatunków roślin robiąc tzw. zdjęcie fitosocjologiczne*. Zbadacie liście, kwiaty oraz inne wytwory roślin, które w rzeczywistości na co dzień omijacie, nie zwracając na nie uwagi. 

Podczas zajęć nauczycie się:

  • rozpoznawać wybrane rośliny
  • korzystać z atlasów i innych narzędzi przydatnych przy identyfikacji roślin
  • wykonywać zdjęcie fitosocjologiczne 
  • posłuchacie ciekawostek o napotkanych gatunkach
  • do czego przydaje się umiejętność rozpoznawania roślin w życiu

Ciekawe rośliny spotykane podczas warsztatów botanicznych

Bez wątpienia dookoła was rosną cenne rośliny jadalne lub lecznicze, na które do tej pory nieświadomie nie zwracaliście uwagi. Grupowanie roślin na podstawie ich cech zewnętrznych to wspólna nauka i zabawa, która z pewnością na długo zostanie w waszej pamięci. Nie uwierzycie, jak bardzo zróżnicowany gatunkowo może być ekosystem pod waszymi nogami.

Zdjęcie fitosocjologiczne

*Zdjęcie fitosocjologiczne jest zapisem gatunków roślin, które występują na danym terenie. Choć ma niewiele wspólnego z fotografią, to jak nazwa wskazuje, ma dużo wspólnego z socjologią (nauką o społeczeństwie). Okazuje się, że pewne gatunki roślin chętniej współwystępują z innymi, co w konsekwencji prowadzi do tworzenia się specyficznych społeczności, które można opisywać. Przykładowo, wchodząc do lasu, możecie przewidzieć jakie roślin (oraz grzyby) znajdziecie w podszycie w zależności od tego, czy wokół przeważają dęby, sosny, czy brzozy.