Sadzenie drzew i krzewów w domu dziecka w Warszawie
Sadzenie drzew w Warszawie na terenach placówek, z których korzystają dzieci daje podwójna satysfakcję.
Sadzenie drzew oraz innych roślin, które stworzą piękny ogród, a także uporządkowanie terenu otaczającego Dom Dziecka nr 1 to elementy szerokiego wydarzenia, które zaplanowaliśmy we współpracy z Novo Nordisk.
Partner wydarzenia – Novo Nordisk – to globalna firma działająca w branży opieki zdrowotnej, założona w 1923 roku z siedzibą w Danii. Jej misją jest wprowadzanie zmian w celu pokonania cukrzycy i innych poważnych chorób przewlekłych, takich jak otyłość oraz rzadkie zaburzenia krwi i endokrynologiczne.
W akcji sadzenia drzew w Warszawie, udział wzięło aż 65 wolontariuszy, dzięki czemu mogliśmy znacząco rozszerzyć zakres działań i cieszyć się wspaniałymi efektami pracy, choć końcowy rezultat będzie widoczny wiosną.
Środowisko, w jakim żyjemy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie
Zgodnie z nowymi badaniami otoczenie, w którym przebywamy, ma istotny wpływ na nasz rozwój, samopoczucie i ogólny dobrostan. Szczególnie wrażliwie na bodźce płynące z otaczającego środowiska są dzieci, których organizmy intensywnie się rozwijają.
Otoczenie ma dodatkowe i szczególne znaczenie dla dzieci, które już i tak zostały obciążone licznymi problemami, dlatego warto na każdym możliwym poziomie wspierać ich rozwój i zapewniać komfort.
Jak przebiegało sadzenie drzew oraz porządkowanie terenu?
Po pierwsze: porządki czyli usuwanie gatunków inwazyjnych
Aby przygotować i odświeżyć teren wolontariusze pomalowali ławki w ogrodzie oraz wygrabili podłoże. Nawieziona została także ziemia – ok. 9 m3.
W ramach wsparcia rodzimej przyrody ogród oczyszczony został z inwazyjnych, obcych roślin. Gatunki inwazyjne stanowią istotne zagrożenie dla lokalnej przyrody i tym samym mogą przyczynić się do spadku bioróżnorodności, która jest bardzo ważna w walce z globalną zmianą klimatu.
Podczas tego jednodniowego wydarzenia udało się usunąć aż ok. 2 tony: dębu czerwonego, czeremchy amerykańskiej, robinii akacjowej i klonów jesionolistnych.
Usunięto także jemiołę, która zagrażała drzewom. Dzięki temu zabiegowi rosnąca na terenie parku wierzba przeżyje jeszcze wiele lat!
Po drugie: nowe rośliny!
Teren został wzbogacony o wiele roślin, które zupełnie zmienią charakter miejsca.
- Posadziliśmy 7 dużych drzew.
Ponieważ otaczający dom dziecka park jest objęty opieką konserwatora zabytków, dlatego wybraliśmy następujące gatunki: topola włoska 4 sztuki, topola czarna 1 sztuka, morwa biała 1 sztuka, jarząb pospolity 1 sztuka.
- Posadziliśmy 100 sztuk krzewów owocowych.
Od tej pory dzieci będą mogły nie tylko obserwować przyrodę, ale też kosztować owoców, które zrodzi nowy ogród. Wierzymy, że dostępność świeżych owoców dodatkowo będzie bodźcem, które zachęci dzieci do zdrowego żywienia. W parku posadzone zostały krzewy takie jak: borówka amerykańska, porzeczka czarna, czerwona i biała, leszczyna, dereń jadalny, kłokoczka południowa, agrest biały i czerwony, aronia, rokitnik, jeżyna, malina, winogrono, kalina koralowa.
- Posadziliśmy 1000 cebulek bylin oraz wieloletnich kwiatów nektarodajnych, m.in.: żonkile, tulipany, cebulice, krokusy, szafirki. Wiosna na pewno przywita mieszkańców domu dziecka bajkowymi kolorami.
- Przygotowaliśmy ogród ziołowy, w skład którego weszły: truskawki, poziomki w kilku odmianach, lebiodka oregano, melisa lekarska, mięta zielona, macierzanka, tymianek. Część ogródka została pozostawiona do obsiania wiosną.
- Wsparliśmy istniejącą łąkę kwietną nowymi gatunkami roślin.
Po trzecie: domki dla nowych mieszkańców – dla owadów i budki lęgowe dla ptaków
Zasadzenie takiej ilości roślin sprawi, że ogród przyciągnie wiele zwierząt i wiosną zatętni życiem. Chcąc jeszcze wyraźniej wesprzeć nowych mieszkańców razem z wolontariuszami firmy Novo Nordisk oraz mieszkańcami ośrodka przygotowaliśmy domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków.
Gotowe domki i budki zostały powieszone na terenie ośrodka.
Czy warto organizować sadzenie drzew?
Akcje wspólnego sadzenia drzew, krzewów czy innych roślin niosą za sobą bardzo wiele mniej lub bardziej oczywistych korzyści.
Przede wszystkim poszerzanie świadomości ekologicznej jest bardzo ważnym etapem w procesie adaptacji do zmiany klimatu. Zdobywanie wiedzy i wspólne pierwsze kroki stymulują do aktywnego działania w kontekście ekologii.
Nie można też pominąć faktu, że każda akcja czy to sadzenie roślin, czy warsztaty ekologiczne to nie tylko wydarzenie edukacyjne, ale również okazja do integracji, a nawet relaksu. Praca na świeżym powietrzu w kontakcie z naturą, nawet jeśli wymaga wysiłku fizycznego, ostatecznie sprawia, że czujemy się bardziej wypoczęci nić po czasie spędzonym w biurze przy komputerze.
W przypadku wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Novo Nordisk poczucie satysfakcji zostało zwielokrotnione. Efekty pracy, którą podjęli wolontariusze, będą nie tylko wsparciem dla środowiska, ale przede wszystkim będą cieszyły podopiecznych z domu dziecka.
Dziękujemy Novo Nordisk za wsparcie projektu „Czas na las” i zaangażowanie w działanie na rzecz przyszłych pokoleń.