ASSTRA – posadziliśmy lipy na Uniwersytecie Jagiellońskim

posadziliśmy lipyW ramach projektu CZAS NA LAS, razem z wolontariuszami z AsstrA, posadziliśmy lipy – 190 drzew dla Polanki Hallera. Dlaczego lipa? Cóż, wciąż jest to jedno z piękniejszych i cenniejszych drzew w Polsce. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o całej akcji, zapraszamy do czytania dalej.

Gdzie posadziliśmy lipy? Kilka słów o Polance Hallera

Polanka Hallera to wieś znajdująca się w województwie małopolskim, pod Skawiną. Dnia 18 listopada, 2021 roku posadziliśmy tam 190 lip, które w zamiarze skompensować miały 14 ton CO2.

Część terenów Polanki Hallera należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego – w tym Las Uniwersytecki. Ma on charakter lasu ochronnego o mieszanym charakterze. Niektóre z drzew są w stanie prawidłowo funkcjonować, inne nie pasują do siedliska bądź zaczynają zamierać. Sadząc nowe drzewa, chcemy wzmocnić strukturę lasu, urozmaicić jego bioróżnorodność oraz przyczynić się do zalesiania Polski. Nie był to pierwszy ani ostatni raz, gdy wspieramy Polankę Hallera, sadząc tu drzewa różnego gatunku.

AsstrA – oto z kim posadziliśmy lipy

Firma transportowo-logistyczna AsstrA-Associated Traffic AG postanowiła przyczynić się do walki o nasze środowisko. Dzięki nim tego dnia udało nam się posadzić 190 lip. W sadzeniu pomagali nam woluntariusze z samej firmy.

Akcja ta była częścią strategii CSR, która ma pomóc firmom stać się bardziej przyjaznym środowisku oraz zielonym, a jednocześnie zaangażować pracowników do działania na rzecz dobra wspólnego. Dzięki akcjom sadzenia są w stanie wspomóc środowisko oraz zrekompensować swój ślad węglowy.

Dlaczego posadziliśmy lipy?

Lipa, inaczej znana też jako Tilia ma kilka ciekawych zalet, o których niektórzy mogą nie wiedzieć. Jest rośliną miododajną, uwielbianą przesz pszczoły. W dodatku drzewo to słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, a z jej liści sporządzać można również herbatę. Lipy to długowieczne drzewa, są w stanie osiągnąć nawet wiek 1000 lat. Mogą także służyć jako drzewa ozdobne i świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami. Póki nie grozi jej susza, radzi sobie doskonale, szczególnie, że w Polsce uznawana jest za jeden z gatunków rodzimych. Na koniec ciekawostka. Nazwa 7 miesiąca – lipca wzięła się właśnie od lipy, która wówczas ma okres kwitnienia.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni firmie AsstrA za współpracę w ramach projektu CZAS NA LAS.