Castolin Eutectic – posadziliśmy 100 dębów w Wieliszewie
Działalność człowieka bez cienia wątpliwości odbiła znaczące piętno na wyglądzie i funkcjonowaniu całej naszej planety. Choć pozostawienie przyrody samej sobie i zaprzestanie ingerencji w jej naturalne mechanizmy wydaje się optymalnym rozwiązaniem, niestety, nie zawsze jest to najlepsza opcja. Przede wszystkim, wszelakie działania wspomagające niwelowanie negatywnych skutków globalnej zmiany klimatu i wspierające bioróżnorodność przynoszą konkretne i ważne korzyści głównie dla gatunku ludzkiego. Natura, jeśli dać jej szansę faktycznie z czasem wróci do swoistej równowagi, ale może to być proces długotrwały i niekoniecznie z efektem korzystnym dla gatunku ludzkiego.
Jak prawidłowo sadzić drzewa?
Kluczem do uzyskania zysków z sadzenia drzew jest umiejętne przeprowadzenie takiego procesu, kierując się fachową wiedzą, aktualnymi danymi naukowymi oraz doświadczeniem. Jeśli nasadzenia zostaną wykonane w odpowiedni sposób, wówczas przynoszą ogromne korzyści dla środowiska lokalnego, globalnego, a w tym głównie dla ludzi. Bardzo ważne jest wybieranie zdrowych rodzimych gatunków drzew z dobrego źródła, dobranie ich do konkretnego siedliska oraz prawidłowe posadzenie w gruncie.
Czy sadzenie drzew wspiera bioróżnorodność?
Sadząc rodzime gatunki drzew, wspomagamy utrzymanie i ochronę lokalnej bioróżnorodności i tym samym wspieramy proces odnowy prawidłowych ekosystemów.
Istotnym zagrożeniem dla utrzymania różnorodności biologicznej są obce gatunki inwazyjne, które rozprzestrzeniają się bardzo sprawnie i wypierają naturalnie występujące w danym miejscu rośliny. Warto zaznaczyć, że aktualnie z powodu działalności człowieka przenoszenie gatunków roślin i zwierząt w bardzo odległe miejsca występuje na ogromną skalę. Obce gatunki trafiają do środowiska nie tylko z premedytacją, ale bardzo często przez przypadek, albo z powodu niskiej świadomości społecznej. Zdarza się także, że nasiona roślin uśpione od wielu lat “budzą się”, dopiero gdy warunki środowiska są dla nich odpowiednie, a globalne ocieplenie często sprzyja takim sytuacjom.
100 dębów wesprze szeregi rodzimej przyrody
Dęby, które posadzone zostały 18 kwietnia na zniszczonych terenach porolniczych w gminie Wieliszew, będą wspierały proces odnowy obszaru i zapobiegną rozprzestrzenianiu się obcych gatunków roślin. Dzięki temu zabiegowi z czasem teren zamieni się w bioróżnorodny las, przyciągnie zwierzęta i pozwoli na dalszą ekspansję drzew właściwych dla naszego lokalnego środowiska.