SoftServe – sadzenie dużych drzew pod Krakowem

sadzenie drzew pod Krakowem


Sadzenie drzew pod Krakowem, w Tyńcu, to doskonały przykład przenikania się kultury i natury. Kultura zawsze czerpała inspirację z natury, odzwierciedlając jej piękno i różnorodność w sztuce, architekturze oraz modzie. Natura jest także źródłem duchowości, bowiem wierzenia powstawały na bazie obserwacji przyrody i brały swój początek w naturalnych cyklach przyrody czy w zjawiskach pogodowych. 

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, założone w XI wieku, jest najstarszym klasztorem w Polsce, usytuowanym malowniczo nad brzegiem Wisły. Stanowi ważny ośrodek duchowy i kulturowy, będący świadkiem ponad tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce. Na terenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu posadzone zostały duże, piękne lipy, które będą zachwycać nie tylko w okresie kwitnienia. Lipa drobnolistna, z jej majestatycznym kształtem i aromatycznymi kwiatami, doskonale wpisuje się w atmosferę klasztornych ogrodów, dodając im spokoju i estetycznego uroku.

Sadzenie drzew pod Krakowem, w Tyńcu było rezultatem współpracy wielu partnerów

Dzięki kooperacji z firmą SoftServe Poland na terenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu posadziliśmy 30 dużych drzew. W akcję zaangażowana była także Fundacja Chronić Dobro, której misją jest ochrona dziedzictwa kulturowego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, popularyzacja duchowości benedyktyńskiej oraz promowanie związanych z opactwem kultury, tradycji, historii i edukacji.

Wolontariuszy z firmy SoftServe Poland wspierali uczniowie ze szkoły prowadzonej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4 w Krakowie. Dla dzieci z SOSW akcja sadzenia drzew na terenie klasztoru stanowiła interesujące przeżycie, któremu poświęcili się z pełnym zaangażowaniem. 

Plan sadzenia został wykonany wg projektu rewaloryzacji ogrodów klasztornych autorstwa p. dr hab. Beaty Gawryszewskiej, sporządzonego specjalnie dla Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. 

Przywrócenia dawnej wartości i wyglądu ogrodów klasztornych

Drzewa, które będą rosły na terenie opactwa to także oczywiście ważna cegiełka w budowaniu lokalnej bioróżnorodności – kilkadziesiąt dużych drzew to wspaniała baza żerowa oraz schronienie dla wielu zwierząt. Dodatkowo lipa jest cenną rośliną miododajną, a jej pięknie pachnące kwiaty od lat wykorzystywane są w zielarstwie. 

Serdecznie dziękujemy partnerom i wszystkim uczestnikom za efektywną współpracę i wsparcie projektu „Czas na las” oraz głębokie zaangażowanie w akcję i wsparcie bioróżnorodności oraz procesu odnowy terenów klasztoru w Tyńcu.