2023 – rok nowych inicjatyw!
Dzięki współpracy całego zespołu w roku 2023 udało się powołać do życia wiele nowych koncepcji, które będą rozwijane w kolejnych miesiącach. Rok 2023 był zdecydowanie rokiem nowych inicjatyw!
Bardzo cenimy sobie doświadczenie, które zdobywamy z każdym rokiem działalności Fundacji.
Doświadczenie gromadzone przez kolejne lata to bardzo cenny zasób, jednak mamy świadomość, jak szybko zmienia się otaczający nas świat i dlatego jednym z ważnych celów na 2024 rok jest nieustanne dokształcanie się, wdrażanie nowych pomysłów i podążanie za najnowszymi doniesieniami naukowymi tak, by działalność Fundacji była rzetelna i zgodna z aktualną wiedzą naukową i aktualnymi potrzebami.
Rok 2023 zdecydowanie różnił się od poprzednich lat działalności Fundacji. Mocno powiększył się zespół Fundacji, dzięki czemu wiele projektów miało szansę na bardziej prężny rozwój, a dodatkowo – pojawiło się wiele nowych inicjatyw oraz ciekawych pomysłów, które planujemy rozwijać w najbliższej przyszłości.
W ramach projektu “Czas na las” w 2023 roku posadziliśmy 42 485 drzew, w tym 648 dużych, kilkumetrowych.
Posadziliśmy także 658 krzewów oraz 1180 bylin. W porównaniu do poprzednich lat w 2023 roku częściej sadziliśmy duże, kilkumetrowe drzewa w miastach, głównie na terenach placówek edukacyjnych.
Sadziliśmy także w otulinach parków narodowych oraz wspieraliśmy gminy, które nie mogły sobie pozwolić na finansowanie zalesiania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zorganizowaliśmy 48 akcji sadzenia drzew, w których udział wzięło 2266 dzielnych wolontariuszy.
W 2023 projekt “Czas na las” zyskał wielu nowych zwolenników.
Różnorodność i elastyczność współpracy, jaką oferuje projekt “Czas na las” to efektywna strategia pozyskiwania zwolenników oraz poszerzania świadomości nt. znaczenia drzew dla zdrowia planety. W roku 2023 idea programu miała szanse trafić do osób, które do tej pory nie były zainteresowane tego typu inicjatywami. Udało się także zbudować lepszą pozycję strony “Czas na las”, co pozwala nam dotrzeć do większej liczby osób chcących wspierać akcje sadzenia drzew.
Podążamy za potrzebami mieszkańców miast.
W 2023 roku nie tylko częściej sadziliśmy drzewa na terenach miast, ale także prowadziliśmy działania w ramach małej retencji, m.in. doskonaląc umiejętności budowania ogrodów deszczowych.
Ogrody deszczowe jako nowoczesne i estetyczne narzędzia wspomagające proces zarządzania wodami opadowymi w krajobrazie stanowią bardzo pożądany element krajobrazu w obliczu postępującej suszy i globalnego ocieplenia.
Zielony catering sposobem na zdrowie ludzi i całej planety.
Chcąc dopełnić zieloną działalność Fundacji, zadbaliśmy także o bardzo ważną kwestię, jaką jest żywienie. Dieta, która nie obciąża tak znacząco naszej planety, a jednocześnie jest zdrowa, smaczna i ciekawa to spore wyzwanie, które podjęliśmy, tworząc catering poTRAVA.
Natura i kultura.
Skąd pochodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, to nie tylko wyświechtane filozoficzne hasło. Okazuje się, że w życiu codziennym niezmiennie potrzebujemy poczucia tożsamości, przynależności, ale także kontaktu z tym, co piękne i estetyczne. Pragniemy kontaktu z kulturą, z muzyką, ruchem, ze sztuką. Dlatego też współorganizowany przez Fundację Festiwal Czango wychodzi naprzeciw tym potrzebom, jednocześnie pozwalając zaspokoić ciekawość świata i poznać odmienną kulturę innych ludów. Całość w ekologicznej, naturalnej oprawie.
Świadomość pierwszym krokiem do zmian.
Organizowane przez nas wydarzenia zawsze staramy się wspierać merytorycznie, mając na celu poszerzanie wiedzy i świadomości uczestników. Warsztaty ekologiczne, akcje sadzenia wzbogacamy mini wykładami, podczas których poruszamy istotne, gorące tematy związane m.in. z obecną sytuacją klimatyczną.