Zasadzimy drzewa z firmą HAGS Polska

20 maja 2022 | Nowości

HAGS_Ujsoły_1Celem dzisiejszego nasadzenia jest kompensacja emisji dwutlenku węgla oraz poprawa sytuacji terenu, który wybraliśmy. Połączymy siły z HAGS Polska i w miłej atmosferze posadzimy 200 buków.

Gdzie zasadzimy drzewa tym razem?

Piękny teren Beskidu Żywieckiego, gmina Ujsoły, Soblówka. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, to nie wiecie, co tracicie. Beskid Żywiecki to drugie, co do wysokości, pasmo górskie w Polsce. Najwyższym szczytem jest Babia Góra.  Pod względem geologicznym Beskid przynależy do Karpat Zewnętrznych, jest zbudowany ze skał fiszowych, a w górnych partiach niektórych szczytów znajdują się gołoborza.

To właśnie tutejsi mieszkańcy dostrzegają potrzebę podjęcia działań. Niestety, monokulturowa uprawa świerka doprowadziła do wyjałowienia gleby, która teraz słabo przyjmuje wodę.

Dlatego na dzisiejsze nasadzenie wybraliśmy buki, które charakteryzują się większymi możliwościami kompensacji dwutlenku węgla niż założona średnia, jak również są wydajnymi producentami ściółki. Bukowe liście posiadają duże ilości związków wapnia, dzięki czemu buki wzbogacają ziemię i przeciwdziałają wyjaławianiu. 200 sztuk pozwoli na kompensację emisji ok. 15 ton dwutlenku węgla i wzmocni tutejszy drzewostan.

 

Z kim dziś zasadzimy drzewa?

Naszym dzisiejszym partnerem jest firma HAGS, która już od ponad 60 lat zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją i serwisem urządzeń rekreacyjnych. Powstała w 1948 r. w Szwecji, a swój oddział w Sosnowcu otworzyła w 2017 r.  Jej misją jest tworzenie urządzeń plenerowych do zabawy dla dzieci. Firma jest częścią globalnego lidera – PlayPower Inc. Dostarcza nie tylko zabawki dla dzieci, ale również urządzenia parkowe i miejskie, wodne i zacienienia na całym świecie.

Jak mówi członek zarządu Hags Polska, Paweł Karlak – „Jednym z elementów, które stanowią trzon naszych produktów, jest sosna, którą sprowadzamy ze Szwecji. Natomiast w ramach rekompensaty dla środowiska chcemy dać coś od siebie. Stąd akcja sadzenia drzew”.

 

Jak zasadzimy drzewa?

Dziś sadzimy sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym, przywiezione tutaj w donicach. Późny termin sadzenia sprawia, że tylko takie mają szansę na przyjęcie się i poprawny wzrost. Oczywiście niezmiernie ważne jest poprawne osadzenie w gruncie, ale tego uczymy podczas wstępnego szkolenia.

Dla pracowników przygotowaliśmy nie tylko sprzęt do sadzenia w postaci szpadli i kilofów, ale również poczęstunek po ciężkiej pracy. Chcemy, aby akcja sadzenia drzew kojarzyła się im nie tylko z ciężką pracą, ale i radością, odpoczynkiem dla umysłu oraz dobrym towarzystwem.

„Większość naszych partnerów zabiera znacznie więcej ze środowiska, niż to, co oddaje takimi akcjami, ale widzimy, że zmienia się mentalność i patrzenie na środowisko. Istotnym czynnikiem jest, aby firmy stawały się coraz bardziej zielone i tworzyły swoje produkty z szacunkiem dla środowiska” – mówi Marek Piątkowski z Fundacji Aeris Futuro.

HAGS logo

Serdecznie dziękujemy firmie HAGS za wkład w poprawę ekosystemu poprzez nasadzenie drzew, które mogliśmy wspólnie posadzić w ramach projektu CZAS NA LAS.

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej
Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Technologia towarzyszy nam każdego dnia i wspaniale ułatwia oraz uprzyjemnia życie, choć oczywiście nie jest bez wad i ma swoją ciemną stronę. Przykładowo, szeroka dostępność urządzeń wiąże się nierozerwalnie z ciągle rosnącą liczbą elektroodpadów, którymi, by nie...

czytaj dalej
Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Dziś, 20 grudnia, prezes naszej Fundacji – Marek Piątkowski bierze udział w podcaście dotyczącym zaangażowania placówek wsparcia osób niepełnosprawnych w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu.   O czym będzie podcast? Głównym celem podcastu będzie...

czytaj dalej