Zasadzimy drzewa z firmą HAGS Polska
Celem dzisiejszego nasadzenia jest kompensacja emisji dwutlenku węgla oraz poprawa sytuacji terenu, który wybraliśmy. Połączymy siły z HAGS Polska i w miłej atmosferze posadzimy 200 buków.
Gdzie zasadzimy drzewa tym razem?
Piękny teren Beskidu Żywieckiego, gmina Ujsoły, Soblówka. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, to nie wiecie, co tracicie. Beskid Żywiecki to drugie, co do wysokości, pasmo górskie w Polsce. Najwyższym szczytem jest Babia Góra. Pod względem geologicznym Beskid przynależy do Karpat Zewnętrznych, jest zbudowany ze skał fiszowych, a w górnych partiach niektórych szczytów znajdują się gołoborza.
To właśnie tutejsi mieszkańcy dostrzegają potrzebę podjęcia działań. Niestety, monokulturowa uprawa świerka doprowadziła do wyjałowienia gleby, która teraz słabo przyjmuje wodę.
Dlatego na dzisiejsze nasadzenie wybraliśmy buki, które charakteryzują się większymi możliwościami kompensacji dwutlenku węgla niż założona średnia, jak również są wydajnymi producentami ściółki. Bukowe liście posiadają duże ilości związków wapnia, dzięki czemu buki wzbogacają ziemię i przeciwdziałają wyjaławianiu. 200 sztuk pozwoli na kompensację emisji ok. 15 ton dwutlenku węgla i wzmocni tutejszy drzewostan.
Z kim dziś zasadzimy drzewa?
Naszym dzisiejszym partnerem jest firma HAGS, która już od ponad 60 lat zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją i serwisem urządzeń rekreacyjnych. Powstała w 1948 r. w Szwecji, a swój oddział w Sosnowcu otworzyła w 2017 r. Jej misją jest tworzenie urządzeń plenerowych do zabawy dla dzieci. Firma jest częścią globalnego lidera – PlayPower Inc. Dostarcza nie tylko zabawki dla dzieci, ale również urządzenia parkowe i miejskie, wodne i zacienienia na całym świecie.
Jak mówi członek zarządu Hags Polska, Paweł Karlak – „Jednym z elementów, które stanowią trzon naszych produktów, jest sosna, którą sprowadzamy ze Szwecji. Natomiast w ramach rekompensaty dla środowiska chcemy dać coś od siebie. Stąd akcja sadzenia drzew”.
Jak zasadzimy drzewa?
Dziś sadzimy sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym, przywiezione tutaj w donicach. Późny termin sadzenia sprawia, że tylko takie mają szansę na przyjęcie się i poprawny wzrost. Oczywiście niezmiernie ważne jest poprawne osadzenie w gruncie, ale tego uczymy podczas wstępnego szkolenia.
Dla pracowników przygotowaliśmy nie tylko sprzęt do sadzenia w postaci szpadli i kilofów, ale również poczęstunek po ciężkiej pracy. Chcemy, aby akcja sadzenia drzew kojarzyła się im nie tylko z ciężką pracą, ale i radością, odpoczynkiem dla umysłu oraz dobrym towarzystwem.
„Większość naszych partnerów zabiera znacznie więcej ze środowiska, niż to, co oddaje takimi akcjami, ale widzimy, że zmienia się mentalność i patrzenie na środowisko. Istotnym czynnikiem jest, aby firmy stawały się coraz bardziej zielone i tworzyły swoje produkty z szacunkiem dla środowiska” – mówi Marek Piątkowski z Fundacji Aeris Futuro.
Serdecznie dziękujemy firmie HAGS za wkład w poprawę ekosystemu poprzez nasadzenie drzew, które mogliśmy wspólnie posadzić w ramach projektu CZAS NA LAS.