Ekowarsztaty na Kraków Culture Summer

17 lipca 2021 | Nowości

Warsztaty_ornitologiczne

W każdą niedzielę sierpnia zapraszamy na ekologiczne warsztaty w Parku im. Henryka Jordana. Nasze działania są częścią projektu Orfeo&Majnun i będa odbywać się podczas festiwalu Kraków Culture Summer!

Orfeo & Majnun organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe

Projekt Orfeo & Majnun zakłada połączenie dwóch mitów odmiennych kultur: greckiej/europejskiej i arabskiej/bliskowschodniej. Opowieści o Orfeuszu i Eurydyce oraz o Layli i Majnunie odzwierciedlają przede wszystkim podstawowe ludzkie doświadczenia, takie jak miłość, strata i tęsknota, jednak to co pośrednio łączy obie historie i może stanowić współczesny punkt wyjścia dla międzykulturowego dialogu dążącego do wzajemnego zrozumienia, jest świat przyrody. Zarówno Orfeusz jak i Madżnun ukojenia w swym cierpieniu i nieszczęściu szukają w przyrodzie, natura jest dla nich azylem. Obaj poeci uciekają od ludzi, obaj przelewają swoje cierpienie i smutek w poezję, tworząc pieśni, które brzmią w otaczającej ich naturze. Obu otaczają zwierzęta, które dotrzymują im jedynego towarzystwa. Przyroda jest punktem styku wszystkich kultur, a dążenie do jej pielęgnowania, otaczanie jej troską i czerpanie z niej inspiracji w tworzeniu współczesnych przestrzeni naszego życia jest początkiem dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego bazującego na poszanowaniu wspólnych wartości, jakie daje nam przyroda. W ramach projektu zrealizowane zostaną warsztaty, których motywem przewodnim jest natura. Ich celem będzie z jednej strony edukacja społeczności lokalnych w zakresie sposobów ochrony otaczającej nas przyrody, z drugiej natomiast pokazanie społecznościom jak można czerpać z przyrody we współczesnym świecie, gdy na masową skalę jest ona degradowana w niemal każdym zakątku świata.   

Nasze warsztaty ekologiczne na Kraków Culture Summer

  • 8 sierpnia – godz. 13.00-15.00

Kokedama – wiszące ogrody

Kokedama jest przykładem nietypowej techniki uprawy roślin w kulach wypełnionych odpowiednim podłożem oraz mchem. Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki, jak odpowiednio dobrać materiały, rośliny oraz jak od strony technicznej wykonać swoją zieloną kule. Pod okiem instruktora skomponują własne wiszące ogrody, dowiedzą się także, jak je pielęgnować aby cieszyć się nimi przez lata.

Wejściówki na warsztat do pobrania -> TUTAJ

 

  • 15 sierpnia – godz. 13.00-15.00

Robimy zdjęcie fitosocjologiczne

Podczas warsztatu uczestnicy poznają obraz złożoności przyrody badając bioróżnorodność niewielkiego skrawka terenu, który jest reprezentatywny dla całości obszaru. Będą analizować każdy widoczny gatunek i uczyć się go rozpoznawać używając specjalnego atlasu. Celem warsztatu jest pokazanie uczestnikom, jak bogate jest życie wokół nas. 

Wejściówki na warsztat do pobrania -> TUTAJ

  • 22 sierpnia – godz. 13.00-15.00

Upcykling w praktyce

Podczas warsztatów niepotrzebne już przedmioty, drobiazgi przeznaczone do kosza otrzymają swoje drugie życie. Kto wie, czy nie dłuższe i piękniejsze niż poprzednie. Wykorzystując różnorakie materiały dostępne na warsztatach oraz własną wyobraźnię i energię, uczestnicy stworzą własne organizery na biurko. Posłużą nam do tego puszki, które uczestnicy ozdobią według własnej inwencji, wykorzystując skrawki materiałów, papieru, farby i inne materiały.

Wejściówki na warsztat do pobrania -> TUTAJ

  • 29 sierpnia – godz. 14.00-16.00

Jestem na pTak! Warsztat z budowania budek lęgowych dla ptaków. 

Budki lęgowe, to jedna z najbardziej znanych form wsparcia naszych skrzydlatych sąsiadów. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę w temacie ochrony, zwyczajów ptaków oraz budowy i montażu schronienia dla nich. Pod okiem instruktora zbudują własne, tradycyjne budki lęgowe, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.

Wejściówki na warsztat do pobrania -> TUTAJ

 

Zapraszamy do udziału!

Więcej o projekcie Orfeo & Majnun: https://orfeomajnun.pl/ 

 

Najnowsze artykuły

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Jesienne nasadzenia w Wrocławiu

Dziś, 5 października, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, ciesząc się międzynarodowym towarzystwem, razem z firmą Noark Electric sadzimy we Wrocławiu 26 dużych drzew! NOARK Electric to firma o światowym zasięgu, zajmuje się dostarczaniem...

czytaj dalej
Rozstrzygnięcie konkursu „Nie zapomnij  o wodzie”

Rozstrzygnięcie konkursu „Nie zapomnij o wodzie”

W ramach projektu „Hydrozagadka – jak wygrać z suszą” przeprowadziliśmy konkurs literacki „Nie zapomnij o wodzie”. Konkurs okazał się przedsięwzięciem niezwykle inspirującym, a ocenianie prac zapewniło jury bardzo wiele skrajnych emocji, od śmiechu...

czytaj dalej
Rozstrzygnięcie konkursu „Żar leje się z nieba”

Rozstrzygnięcie konkursu „Żar leje się z nieba”

Kolejny etap realizacji naszego projektu "Hydrozagadka - jak wygrać z suszą?" dobiegł końca. Tym razem poznamy zwycięzców konkursu video w temacie wody. 30 wrzesnia mieliśmy zaszczyt być zaproszeni na  Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”....

czytaj dalej
Sadzimy drzewa podczas 40 edycji Festiwalu Ale Kino!

Sadzimy drzewa podczas 40 edycji Festiwalu Ale Kino!

Przed nami jubileuszowa 40. edycja Ale Kino! Festiwal odbędzie się między 1 a 7 października w Poznaniu oraz między 30 listopada a 4 grudnia na platformie www.alekino.com. Wspólnie z twórcami Festiwalu posadzimy 40 drzew w Poznaniu! Ale Kino! to...

czytaj dalej