Ekokącik i rośliny wolności i solidarności – relacja ze świętowania w Gdańsku

14 czerwca 2019 | Nowości

Radosne wybryki maluszków, zaangażowane rozmowy z rodzicami, aktywistami lokalnymi i długie negocjacje o przepiękne drzewa i inne rośliny – to tylko część z naszych doświadczeń ze Strefy społecznej w czasie Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku #obchodygdansk.

Święto było pełne niespodzianek – mieliśmy być 2 dni, byliśmy obecni 4, miało być 30 drzew, było ponad 50 roślin i roślinek, spodziewaliśmy się chłodnej bryzy znad Bałtyku, a były tropiki, a nawet udało się zamienić słowo z Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim – komentuje Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji. Aeris Futuro przedstawiła swoje działania w namiocie Zrównoważonego rozwoju. Stworzyliśmy Ekokącik dla dzieci, który wspiera naturalny rozwój dziecka, umożliwia swobodną zabawę, pobudza kreatywność, samodzielności, uważności, buduje poczucie własnej wartości poprzez stosowanie zasad komunikacji bez przemocy, opartej na empatii, bez kar i nagród.

Dziękujemy szkółce drzew i krzewów Nowe Ogrody z Gdańska https://noweogrody.pl/ za upiększenie naszego Ekokącika roślinami. Z okazji 30-lecia odzyskania Wolności zadedykowaliśmy je Uczestnikom – 4 czerwca przekazaliśmy je najbardziej aktywnym osobom, które już od pierwszego dnia interesowały się pozyskaniem roślin do swoich działań, w tym m.in. Fundacja Generacja czy Galeria Nowy Port, które tworzą ogrody z mieszkańcami. Byli z nami także działkowicze, jak i posiadacze tarasów nie tylko z Gdańska, ale także z Warszawy.

Jedno z rajskich jabłoni rośnie już na terenie Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN w Gdańsku Górkach Wschodnich – zdjęcia w załączeniu.

Wolność i solidarność – to najważniejsze wartości, które muszą być nierozłączne z odpowiedzialnością za ochronę Matki Ziemi, a niestety w moim odczuciu nadal tego brakuje w polskiej debacie – podsumowuje Joanna Mieszkowicz.

Mamy jednak nadzieję, że temat wolności i odpowiedzialności w kontekście zmian klimatu będzie coraz częściej pojawiał się debatach publicznych oraz mediach. Pamiętajmy, że nie ma ważniejszego tematu. Stawką jest dalsze istnienie na Ziemi, w tym życie naszych dzieci – dodaje Katarzyna Szpicmacher z Fundacji Aeris Futuro.

Czekam na więcej drzew – chcielibyśmy stworzyć mapę posadzonych roślin – zapraszamy!

Na kolejny Ekokącik zapraszamy już w niedzielę w Parku Bednarskiego w Krakowie.

O wydarzeniu
Trzydzieści lat temu, 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Chcemy świętować ten czas razem. Zapraszamy Państwa do włączenia się w obchody Święta Wolności i Solidarności.

Strefa Społeczna na Święcie Wolności i Solidarności w pigułce:
✌? Swój udział w wydarzeniu potwierdziło około 180 organizacji z całej Polski

✌? Od 1 do 4 czerwca pomiędzy godziną 10:00 a 18:00 przy Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre będą w aktywny sposób prezentowały swoją działalność

✌? W STREFIE SPOŁECZNEJ znajdziecie 13 hal tematycznych z przestrzenią do debat i warsztatów, kino plenerowe, strefa dla dzieci, strefa z food truckami.

✌? Gośćmi byli m.in. ksiądz Adam Boniecki, Agnieszka Holland, Kuba Wojewódzki – Król TVN, Szymon Hołownia, Karolina Wigura, Leszek Balcerowicz, Lech Wałęsa.

w zakładce STREFA SPOŁECZNA

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej
Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Technologia towarzyszy nam każdego dnia i wspaniale ułatwia oraz uprzyjemnia życie, choć oczywiście nie jest bez wad i ma swoją ciemną stronę. Przykładowo, szeroka dostępność urządzeń wiąże się nierozerwalnie z ciągle rosnącą liczbą elektroodpadów, którymi, by nie...

czytaj dalej
Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Dziś, 20 grudnia, prezes naszej Fundacji – Marek Piątkowski bierze udział w podcaście dotyczącym zaangażowania placówek wsparcia osób niepełnosprawnych w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu.   O czym będzie podcast? Głównym celem podcastu będzie...

czytaj dalej