Święto tańca już w niedzielę 19.01 w duchu głębokiej ekologii z Fundacją Aeris Futuro
Zapraszamy na Karpacki Karnawał do krakowskiego klubu Strefa przy ulicy św. Tomasza 31. 18.00-19.30 – warsztaty tańców czango, od 20:00 potańcówka ze znakomitymi kapelami – Muzykanci i Szépszerével.
Muzycy z kapeli MUZYKANCI rozpoczęli ruch domów tańca w Polsce z końcem lat 90-tych ub. wieku czerpiąc inspirację od Węgrów, dzięki nim dla wielu osób rozpoczęła się fascynacja etno tańcami i muzyką – mówi Joanna Mieszkowicz, współorganizatorka wydarzenia. Teraz nadarza się okazja spotkania z zespołem SZEPSZEREVEL z Węgier, którzy są częścią tego ruchu u siebie. Jak mawiają muzycy z tej węgierskiej kapeli inspirując się książką „Sekretne życie drzew” – muzyka czango jest jak grzybnia, która łączy i karmi tancerzy-drzewa.
MUZYKANCI [PL] (English info below) – jeden z najznamienitszych zespołów polskiej sceny etno. Współtworzą go wybitne osobowości polskiej sceny etno, m.in.: Joanna Słowińska – charyzmatyczna pieśniarka i skrzypaczka, Jacek Hałas – śpiewak i lirnik, Stanisław Słowiński – wirtuoz skrzypiec, kompozytor, współtwórca europejskiej sceny muzyki improwizowanej. Grupa powstała w 1997 roku natychmiast stając się sensacją na polskiej scenie muzycznej. Zespół doceniony przez krytyków i publiczność w Polsce i na świecie. Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To, plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne śpiewane na głosy, współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy. Muzykanci to dziś jedna z największych koncertowych atrakcji na folkowej scenie; podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr… Każdy ich koncert zwiastuje artystyczne wydarzenie.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Jan Słowiński – altówka, śpiew
Stanisław Słowiński – skrzypce
Jacek Hałas – śpiew, akordeon, lira korbowa
Alicja Choromańska-Hałas – bęben obręczowy, gordon
SZEPSZEREVEL [HU] czerpie z tradycji Czangów (Csángó) – gra tradycyjną żywiołową, energetyczną, transową węgierską muzykę ludową, wywodzącą się z rejonów Mołdawii i Gimeszu (Gyimes), regionów, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i prowadzą co środę dom tańców węgierskich na wzgórzu Gellerta. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów, głównie z Erdély w Siedmiogrodzie. Farkas Gyulai gra na skrzypcach, Gergely Sámsondi gra kobozie. Do ich instrumentarium należą także flety, kaval, gordon i cymbały. Praktykują najstarsze formy muzyki ludowej, propagują tradycyjne stroje instrumentów, takież melodie, skale muzyczne, piosenki i tańce w odpowiednich tempach. Chętnie uczą publiczność swoich tańców, które grają, a także piosenek, wraz tekstami (!), aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca. Atutem proponowanych przez nich tańców może być fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie…
W prowadzeniu warsztatów tańca zespół wesprze Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Csangó, uczestniczka wielu warsztatów tanecznych, w tym Taboru Csangó na terenie obecnej Rumunii i Węgier.
Gyulai Farkas – skrzypce, gordon, śpiew
Sámsondi Kiss Gergely – koboz, skrzypce, flety