Ruszyła rejestracja na Climathon Kraków 2019

10 września 2019 | Nowości

Po raz czwarty zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Climathonie. W tegorocznej edycji uczestnicy zmierzą się z wyzwaniami dotyczącymi zeroemisyjności i mobilności. Podczas tego 24-godzinnego, międzynarodowego wydarzenia, wyłonione zostaną nowe rozwiązania na rzecz ochrony klimatu w Krakowie. Najlepsze z nich mają szansę na wdrożenie już w ciągu najbliższych dwóch lat.

Climathon 2019 rejestracja

Climathon 2019 organizowany jest równocześnie w kilkuset miastach na całym świecie. Finał polskiej edycji odbędzie się w Krakowie, 25-26 października, w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tematem jest szeroko pojęta mobilność. Korki, opóźnienia komunikacji miejskiej, utrudnienia dla rowerzystów i pieszych – to tylko część problemów, z jakimi boryka się Kraków i nad którymi mogą się pochylić uczestnicy klimatycznego hackathonu.

 

Poznaj nowych ludzi, rozwiń karierę, zrób coś dobrego dla planety!

REJESTRACJA

Do wzięcia udziału w Climathonie zapraszamy wraz z Pracownią Miejską, Climate-KIC i Urzędem Miasta Krakowa. Kogo? Wszystkich zainteresowanych ochroną środowiska, ekologią i racjonalną gospodarką. Dla zwycięzcy przewidziana jest wysoka nagroda pieniężna. Dodatkowo, autorzy najlepszych projektów mają szansę na ich wdrożenie w Krakowie lub Małopolsce. Rejestracja odbywa się pod wskazanym linkiem. Warto zapisać się jak najszybciej, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Dla uczestników Climathonu to niepowtarzalna okazja, by zdobyć nowe doświadczenie, poznać inspirujących ludzi o podobnych zainteresowaniach, rozwinąć swoją karierę i zrobić coś dobrego dla naszej planety. Wydarzenie kierowane jest do różnych osób: przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, samorządowych i biznesowych, polityków, zaangażowanych mieszkańców, innowatorów, przedsiębiorców, kreatorów i pasjonatów, młodych profesjonalistów oraz studentów. Podczas prac w zespołach warsztatowych uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy doradców, ekspertów oraz mentorów. Obok konkursu planowane są panele dyskusyjne, spotkania i szkolenia.

“Kraków dobrze sobie radzi w kwestii likwidacji niskiej emisji z pieców, więc czas na pochylenie się nad kolejnym źródłem smogu – transportem. Mamy za dużo ruchu samochodowego w mieście, a co za tym idzie, powinniśmy zmienić nasze codzienne nawyki. Potrzebujemy jednak zachęcić mieszkańców do takiej zmiany i tu liczymy na świetne, świeże, ciekawe projekty uczestników Climathonu, które będą później wdrażane w Krakowie, czy Małopolsce” – mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro.

W zeszłym roku Climathon pod hasłem “Kreatywnie dla klimatu” zwyciężył projekt pod tytułem „Ogrody deszczowe”. Jego autor, Waldemar Boczar, stworzył go pod wpływem doniesień o coraz poważniejszych problemach miast związanych z gospodarką wodną.

“Pamiętajmy, że sam finał Climathonu to punkt kulminacyjny wydarzenia; w międzyczasie uczestnicy mogą brać udział w warsztatach, spotkaniach, panelach, które ich zainspirują, poszerzą wiedzę. Zapewniamy konfrontację z doświadczonymi aktywistami, przedsiębiorcami, lokalnymi politykami, dzięki czemu projekty mogą przybrać różny charakter: biznesowy, społeczny, samorządowy. Climathon to zatem przestrzeń poznawania nowych, ciekawych ludzi i sprawdzenia samego siebie” – dodaje Mieszkowicz.

Climathon: część większego planu

Climathon 2019 to wyjątkowe wydarzenie także z tego względu, że stanowi część programu Deep Demonstrations, mającego na celu tworzenie strategii zeroemisyjności. To efekt nawiązanej przez Kraków współpracy z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Miasto dołącza tym samym do grona sześciu innych europejskich metropolii: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu. Projekt jest realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami. Zakłada on 10-letnie partnerstwo, obejmujące wypracowanie strategii, innowacje i pilotaże, a także realizację projektów, programów i polityk, zawierających niezbędne i możliwe ze względu na postęp technologiczny rozwiązania.

 

SPRAWDŹ WYDARZENIE NA FACEBOOKU

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Najnowsze artykuły

2023 – rok nowych inicjatyw!

2023 – rok nowych inicjatyw!

Dzięki współpracy całego zespołu w roku 2023 udało się powołać do życia wiele nowych koncepcji, które będą rozwijane w kolejnych miesiącach. Rok 2023 był zdecydowanie rokiem nowych inicjatyw!  Bardzo cenimy sobie doświadczenie, które zdobywamy z każdym rokiem...

czytaj dalej
Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

Zapraszamy na IV Festiwalu Czango w Polsce

W dniach 5 października w Gdańsku oraz od 6 do 8 października w Toruniu, odbędzie się IV Festiwal Czango w Polsce. To wyjątkowe święto kultury tradycyjnej Węgier, Polski i Ukrainy, które ożywia tradycje, buduje relacje i tworzy przyjaźnie pomiędzy miłośnikami kultury...

czytaj dalej