2 dni, 20 godzin pracy, niemal 200 dzieciaków i ponad 2 ary zrekultywowanego terenu, na którym posadzono ponad 400 roślin – to efekty warsztatów odbywających się w Łętowni koło Jordanowa.
W dniach 6-7 czerwca w godzinach 9:00-17:00 przy Izbie Regionalnej w centrum Łętowni koło leśniczówki odbyły się warsztaty ZRÓBMY SOBIE OGRÓD, które zorganizowała Fundacja Aeris Futuro we współpracy z Żywą Pracownią, Fundacją Sendzimira, Radą Sołecką w Łętowni i Urzędem Gminy Jordanów. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
„A czy te owoce można będzie zbierać? Takie pytanie padło z ust jednej z uczestniczek”. – Opowiada Joanna Mieszkowicz, koordynatorka projektu i prezes Fundacji Aeris Futuro. „Na co oczywiście odpowiedziałam jej, że dlatego sadzimy rośliny użytkowe takie jak maliny, porzeczki, agrest, zioła, aby je później móc wykorzystać. Podobnie pszczoły i trzmiele będą korzystały z roślin miododajnych jak m.in. len, macierzanka, jeżówka”.
„Na naszych oczach znikają ziołowe zakątki, kwietne łąki, elementy tradycyjnej architektury drewnianej”. – Dodaje Joanna Mieszkowicz. „Społeczności odcinają się od tradycji, od tego, co zawsze współgrało z naturą – to niestety smutne wnioski, dlatego postanowiłam zrealizować projekt, który przybliży choć troszkę dziedzictwo przyrodnicze regionu. Bo czy człowiek niczym drzewo może żyć bez korzeni?”
Wydarzenie było częścią Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który obchodzony jest od 1972 roku co roku 5 czerwca. Tegoroczny temat to „Połączyć ludzi z naturą”. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji choć troszkę udało się tę łączność naprawić.
Dziękujemy za udział nauczycielom, a przede wszystkim ciężko pracującym uczniom z Zespołu Szkół w Łętowni oraz przedszkolakom!
Zapraszamy do zwiedzania Ogrodu – kolejne działania planujemy na początek września.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Sendzimira.