Chillout porozstajowy – warsztaty etnobotaniczne w Beskidach

Czy idąc po beskidzkiej łące widzisz tylko nieokreślone chabazie, trawska i zielska? Czy wiesz, że wiele z nich możesz zjeść, zrobić z nich napar czy użyć jako przyprawę? Czy chodząc po lesie chcesz czuć się pewnie jak u siebie w domu ? Czy chcesz rozpoznawać i stosować pospolite rośliny lecznicze? Czy chcesz poznać ideę permakultury i zobaczyć kilka praktycznych rozwiązań?

Zapraszamy Cię na warsztat łączący wiedzę o dzikich roślinach użytkowych i permakulturze 9 lipca w Łętowni!

Co będziemy robić?

Wyruszymy w teren. Oswoimy się z przyrodą i zdobędziemy praktyczną wiedzę o dzikich roślinach. Nauczymy się rozpoznawać kilkadziesiąt gatunków roślin leczniczych oraz jadalnych. Dowiemy się w jaki sposób możemy je włączyć do codziennej kuchni i domowej apteczki. Obecność na łonie natury pozwoli także na celu regenerację sił. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie przygotować zapas przydatnych ziół na zimę oraz nauczyć się przyrządzać smaczne potrawy oparte na dzikich roślinach.

Łączymy polską tradycję korzystania z roślin dzikorosnących ze zdobyczami współczesnej farmacji. Nasze metody opierają się na wiedzy botanicznej zdobytej na uniwersytecie oraz na wieloletnich poszukiwaniach kontaktu z przyrodą i wiedzą ludową podczas licznych warsztatów, kursów i pracy własnej. Czas spędzimy przy gospodarstwie ekologicznym, które działa metodą permakultury, czyli kultury w łączności i uważności z naturą.

 

Plan dnia: 

11:00 Rozpoczęcie

11:15 Spacer po gospodarstwie, pola, łąkach, lasach (prowiant we własnym zakresie, woda ze źródła gratis)

15:00-17:00 Wspólne gotowanie

17:00 Zakończenie

 

Co ze sobą zabrać: 

  • zapas gazet
  • torba bawełniana
  • ostry nóż lub nożyczki
  • wygodne ubrania – buty 'terenowe’

 

Miejsce i dojazd: 

Łętownia koło Jordanowa, 60 km od Krakowa, malownicza wioska w beskidzie makowskim położona na szlaku architektury drewnianej. Busy z Krakowa jeżdżą w niedziele co ok. godzinę. Można też dojechać pociągiem do Jordanowa, a następnie busem do Łętowni. Z przystanku busów będzie organizować przejazd autem ok. 5 kilometrów.

Koszt: 50 zł za osobę (nie obejmuje przejazdów i własnego prowiantu)

Więcej informacji i zapisy: Asia Mieszkowicz 693 589 391, email: jmieszkowicz@aerisfuturo.pl

Prowadzący:

Karol Szurdak – etnobotanik, magister biologii, technik farmacji, od 8 lat pogłębiający swoją wiedzę o roślinach. Jego przygoda z roślinami leczniczymi zaczęła się w studium farmaceutycznym. Ważnym momentem w jego życiu było poznanie dr. hab. Łukasza Łuczaja i udział w prowadzonych przez niego warsztatach, na których wiedza teoretyczna wzbogacona była o praktykę zbioru i wykorzystania roślin. Swoją wiedzę pogłębiał studiując na Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek biologia i geologia, specjalność ochrona przyrody), jednak nie ograniczał się wyłącznie do zajęć teoretycznych – wielokrotnie brał udział w obozach botanicznych i na spotkaniach sekcji botanicznej koła przyrodników, którą prowadził przez trzy lata. Uczestniczył też w ogólnopolskich konferencjach etnobotanicznych.

Joanna Mieszkowicz – założycielka w 2006 roku Fundacji Aeris Futuro, której nieustająco przewodzi i kreuje pomysły na ekoinnowacyjne rozwiązania. W swoich działaniach łączy naturę i kulturę – szukając źródeł i korzeni tej drugiej. Pasjonuje się ideą permakultury, tańcami tradycyjnymi z różnych zakątków świata, od paru lat odkrywa polskie tańce wirowe. Jest współwłaścicielką starego domu z bali, któremu stara się przywrócić tradycyjny wygląd i wzbogacić go o ekologiczne rozwiązania.