Sadziliśmy drzewa na UJ razem z RAS

20 października 2022 roku sadziliśmy drzewa (w liczbie 500 sztuk) razem z firmą Ringier Axel Springer. Sadzenie odbyło się w Polance Hallera, na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gdzie sadziliśmy drzewa, czyli kilka słów o Polance Hallera

Polanka Hallera, na której sadziliśmy drzewa, to należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego teren, obejmujący dworek Hallerów, zabytkowy park, pola oraz teren leśny, w którym mieliśmy okazję sadzić drzewa. Położona jest w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skawina na Pogórzu Wielickim.

Polanka Hallera ma zróżnicowaną strukturę – obok miejsc o prawidłowym składzie gatunków drzew są też miejsca, gdzie rosną gatunki mocniej odczuwające zmianę klimatu, w następstwie której zaczynają obumierać. W tym akurat przypadku jest to głównie sosna.

Gatunki źle dobrane dla danego siedliska są dużo mniej odporne na czynniki stresowe. Znacznie szybciej z tego powodu obumierają, co powoduje wylesianie obszaru.

 

Jakie drzewa sadziliśmy?

W drugiej połowie października 2022 roku sadziliśmy drzewa w Polance Hallera – było to 500 sadzonek. Były to olsza czarna (300 sadzonek), buk (100 sadzonek) i grab (100 sadzonek).

Olsza czarna to gatunek drzewa z rodziny brzozowatych. Osiąga wysokość od 10 do 30 metrów, niektóre okazy osiągają do 40 metrów wysokości. Kora olszy czarnej jest jak sama nazwa wskazuje ciemna, prawie czarna. Lubi miejsca podmokłe i będzie się znakomicie czuć w miejscu, w którym ją posadziliśmy.

Buk to jest to jedno z najpiękniejszych drzew na terenie Polski. Osiąga wysokość nawet do 50 metrów, ale to oczywiście dotyczy okazów, które mają powyżej 100 lat. Kora jest cienka, szara lub popielata oraz gładka, po tym można bardzo łatwo rozpoznać to drzewo. Owocem tego drzewa jest bukiew, która stanowi pożywienie dla wielu zwierząt.

Sadziliśmy też drzewa z gatunku grab, które podobnie jak olsza, należy do rodziny brzozowatych. Przeważnie jest to niskie drzewo, osiągające wysokość do około 10-15 metrów. Tylko grab wschodni i pospolity osiągają wysokość około 30 metrów. Kora jest przeważnie cienka i gładka.

 

Dlaczego tutaj posadziliśmy drzewa

Sadziliśmy drzewa w Polance Hallera z tych właśnie gatunków, aby zmienić pokolenia drzew w miejscach, gdzie wcześniej były gatunki nieodpowiednie dla siedliska. Znacznie przyspieszy to regenerację lasu, który będzie stabilniejszy i bardziej odporny na działanie czynników stresowych.

 

Przebieg naszego sadzenia drzew

Cała akcja sadzenia przebiegała w pozytywnej atmosferze. Wolontariusze garnęli się do pracy, byli uśmiechnięci i pełni werwy, tak więc sadziliśmy drzewa szybko i sprawnie. Po zakończeniu sadzenia mieli okazję uczestniczyć warsztatach ornitologicznych, budować budki lęgowe dla dziuplaków oraz zdobyć sporą porcję wiedzy na temat bioróżnorodności.

 

Z kim sadziliśmy drzewa

Ringier Axel Springer, z którym sadziliśmy drzewa, to jeden z największych wydawców prasy i mediów internetowych w Polsce. Istnieje od 1994 roku. Należy do niego m. in. Newsweek, Przegląd Sportowy, Onet czy też Fakt.

Dziękujemy firmie Ringier Axel Springer za zaangażowanie w nasz program „Czas na Las”. Bardzo cieszy nas wasz wkład w uświadamianie społeczeństwa, jak ważne jest troszczenie się o klimat. Dziękujemy również Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za możliwość działania na jego terenie.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

16 czerwca 2023