O czym szumiały wierzby w Łętowni, a więc warsztaty z wyplatania zakończone

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy się włączyć w ten projekt. Jestem wdzięczna Pani Joannie Mieszkowicz za możliwość pokazania młodzieży sposobów robienia płotków z naturalnych materiałów – powiedziała Justyna Górka, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie i opiekunka dziewięciorga uczniów z klasy architektury krajobrazu.

W czwartkowy poranek koło godziny 8.30 do Izby Regionalnej w Łętowni przyjechała młodzież a zaraz za nią  wjechało auto z dużą ilością zielonej wikliny. – Zaczynamy? – zwróciła się do zebranych Joanna Mieszkowicz, prezeska naszej fundacji. – Oczywiście – odpowiedzieli zaciekawieni uczniowie.

Wprowadzeniem w świat wikliny, jej odmian oraz specyfiki zajął się Adam Wrona z ŻyWej Pracowni. – Wiklina jest chyba najbardziej witalnym oraz energetycznym drzewem – opowiadał, pokazując różne jej typy. – Wystarczy taką gałązkę włożyć do ziemi, a na wiosnę będą świeże listki – dodawał. – Oczywiście jeśli ją odpowiednio włożymy – śmiał się, pokazując, jak rozpoznać odpowiednie gałązki.

I wszyscy zabrali się do pracy. Jedni czyścili gałązki z liści, drudzy wyznaczali teren na powstanie wiklinowych płotków, inni wbijali wiklinowe patyki, wokół których zaplatane były witki. –Bardzo podoba mi się taka praca – opowiadała, plotąc, Sabina. – Jak wrócę do domu, zrobię taki płotek w ogródku.

Po kilku godzinach internsywnej pracy płotki zostały skończone. – To świetne zajęcia integrujące – mówiła Weronika. – My się jeszcze nie znamy, jesteśmy razem dopiero trzy tygodnie a przy takiej pracy zbliżamy się do siebie.

Następnego dnia zostały przygotowane wiklinowe ławeczki.

I tak zakończył się projekt – „Rewitalizacja terenu wokół Izby Regionalnej w Łętowni”, realizowany w ramach akcji – „Działania na rzecz bioróżnorodności” a dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem projektu była ŻyWa Pracownia z Krakowa.