NASZE REALIZACJE

CLIMATHON KRAKÓW – 24-godzinny event na rzecz ochrony klimatu w mieście

20 maja 2018

„Climathon 2018 – Kreatywnie dla klimatu” to projekt przeprowadzony przez Fundację Aeris Futuro, na który składał się cykl szkoleń i wykładów z dziedziny edukacji ekologicznej, a w szczególności edukacji na temat zmiany klimatu. Projekt był skierowany m.in. do studentów, urzędników, naukowców i biznesmenów. Finałem projektu był Climathon Kraków 2018 – 24-godzinne wydarzenie, w ramach którego zostały wypracowane rozwiązania na rzecz ochrony klimatu.

 

W ramach projektu pt. Kreatywnie dla Klimatu przeprowadziliśmy:

  • pracę zdalną i mentoring on-line

 

  • webinarium, podczas którego Justyna Wysocka-Golec – współzałożycielka i prezes LGM S.A., firmy z obszaru nowych technologii – pomogła uczestnikom znaleźć odpowiedzi na pytania: jak pobudzić kreatywność – generowanie pomysłów na Climathon, a także jak z pomysłu zrobić projekt.

 

  • 3 szkolenia* pt. „Creative startup for climate”. Szkolenia były szansą na zdobycie cennej wiedzy z zakresu technik budowy silnego i kreatywnego zespołu, a także wyzwań związanych z działalnością startupów. W trakcie szkoleń przekazaliśmy szeroką wiedzę na temat zmiany klimatu i ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób otworzyliśmy przed uczestnikami możliwość przemyślanego i skutecznego udziału w Climathonie 2018 w Krakowie. Szkolenia odbyły się:

* 07.06.2018, godz. 15:00-18:00 we współpracy z Piwnicą Kołłątajowską UJ w Strefie Studenckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego na ul. św. Anny 6 w Krakowie. Szkolenie poprowadziła Prezes Fundacji Aeris Futuro Joanna Mieszkowicz oraz Marcin Szary – innowator, startupowiec, biznesmen.

* 08.10.2018 w Ambasadzie Krakowian na ul. Stolarskiej 6, godz. 17:00-21:00. Szkolenie poprowadziła Prezes Fundacji Aeris Futuro Joanna Mieszkowicz , Marcin Szary oraz Adrian Gamoń – strateg i konsultant ds. brandingu, social media i storytellingu, mówca i trener, producent video.

*10.10.2018 w auli budynku D14 na Wydziale Zarządzania AGH, ul. Gramatyka 10, godz. 15:00-20:00. Szkolenie poprowadziła Prezes Fundacji Aeris Futuro Joanna Mieszkowicz oraz Marcin Szary.

 

  • 4 wykłady, podczas których edukowaliśmy słuchaczy na temat pilnej potrzeby ochrony klimatu, a także możliwości wzięcia udziału w projekcie pt. Kreatywnie dla klimatu, którego finałem był Climathon Kraków 2018. Wykłady pt. Kreatywnie dla klimatu poprowadziła Prezes Fundacji Aeris Futuro Joanna Mieszkowicz. Wykłady odbyły się:

* 04.06.2018, godz. 12:40-13:10 na Akademii Górniczo-Hutniczej, paw. A-0, sala 213 podczas XVII spotkania IATI Monday Business Meeting (IATI MBM).

* 08.06.2018 dzięki uprzejmości Studenckiego Koła Naukowego Equilibrium na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej podczas konferencji Odpady-Środowisko-Atmosfera.

* 19.09.2018 w godz. 11:15-11:30 podczas cyklu konferencji OEES – GOZ w Muzeum AK w Krakowie.

* 11.10.2018 w godz. 14:20-14:30 w  Małopolskim Centrum Budownictwa Energooszczędnego na Politechnice Krakowskiej podczas konferencji pt. Jakość powietrza a efektywność energetyczna 2018.

 

 

 

  • Finał projektu pn. Climathon Kraków 2018 – wydarzenie odbyło się w dniach 26-27 października 2018 roku. W tym roku spotkaliśmy się w Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Św. Wawrzyńca 15 w Krakowie.

Climathon – to  24-godzinne, międzynarodowe wydarzenie zachęcające wszystkich ludzi na świecie do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu. Promowane były działania z obszarów nowych technologii i dziedzin kreatywnych. Uczestnicy wypracowali koncepcje proklimatyczne i stworzyli innowacyjne rozwiązania lokalnych problemów dotyczących zmiany klimatu. W ramach tegorocznej edycji Climathonu powstało 10 nowych projektów dla ochrony klimatu. W wydarzeniu wzięło udział około 50 uczestników.

 

Główną nagrodą w ramach Climathon Kraków 2018 było 4000 złotych. Dodatkowe nagrody rzeczowe to vouchery na książki Marcina Popkiewicza, bilety na Open Eyes Economy Summit, relaksujące seanse w Krakowskiej Jaskini Solnej oraz upominki od Fundacji Aeris Futuro i Urzędu Miasta Krakowa.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Climathonu został Waldemar Boczar, który stworzył projekt pt. „Ogrody deszczowe”. Projekt ma na celu ochronę zmniejszających się zasobów środowiska naturalnego w szczególności poprzez zatrzymywanie wody opadowej w mieście, dzięki specjalnym instalacjom. Autor projektu chce stworzyć ogród deszczowy w Krakowie, a także broszurę informacyjną z instrukcją budowy ogrodu oraz zaprosić mieszkańców do tworzenia takich miejsc.

Drugie miejsce przyznano za projekt „Szkoła na roślinach” autorstwa Joanny Lotkowskiej i Marcina Tischnera. Autorzy chcą zachęcić szkoły, by dzieci raz w tygodniu jadły obiad roślinny. Taka zamiana w menu oznacza szereg korzyści, m.in.: mniej o 78 kg emisji CO2 do atmosfery w przeliczeniu na jedną szkołę, na 1 posiłek w tygodniu.

Trzecie miejsce przypadło projektowi pt. „Mandala Klimatyczna” autorstwa Piotra Więckowskiego, Artura Wieczorka, Łukasza Kowalczyka oraz Ignacego Januszka. Jest to gra miejska, w której można będzie odwiedzić przyjazne dla klimatu miejsca w Krakowie. Autorzy dostrzegli, że w Krakowie brakuje współpracy oraz wiedzy o tym, kto co robi dla ochrony środowiska. Z tego względu poprzez swój projekt chcą oni tę wiedzę zebrać i upowszechnić w atrakcyjnej formie.

Jury wyróżniło dodatkowo projekt pn. „Park Przyjaciół Człowieka” stworzony przez Liudmile Rudz, Alicję Wieczorek, Gabrielę Dąbek i Grzegorza Spytkowskiego. Ten projekt to ciekawe połączenie istniejącej idei Parku Krakowian z potrzebą stworzenia grzebowiska dla zwierząt w Krakowie.

Na Climathonie Kraków 2018 gościliśmy wielu znamienitych gości, m.in. Pana prof. dr hab. Piotra Skubałę z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Panią Agnieszkę Górniak, kierowniczkę Zespołu Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego, Pana Andrzeja Łazęckiego, zastępcę Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, Młodzieżowe delegatki RP do ONZ, tj. Klaudię Klonowską i Agatę Krząstek. Byli z nami również Pan mgr inż. Łukasz Pawlik – zastępca Dyrektora ds. Zieleni ZZM w Krakowie, Pani Monika Kozieł – główny specjalista ds. obszarów Natura 2000 RDOŚ w Krakowie, Pani Maria Piętak-Frączek – Biuro Ds. Ochrony Zdrowia UMK. W wydarzeniu wzięli udział m.in. aktywiści miejscy, studenci, urzędnicy oraz przedstawicieli nauki i biznesu.

Wydarzenie odbyło się przy współpracy z Partnerami, wśród których wyróżnić możemy: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Koalicję Klimatyczną, Młodzieżowe Delegatki RP do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce.

Tegorocznej edycji Climathonu 2018 patronowali: Radio Kraków, NGO.pl, ChrońmyKlimat.pl, NaukaoKlimacie.pl, ZiemianaRozdrożu.pl, Ekologia.pl, Zielonewydarzenia.pl

Do pobrania/przeczytania:

 

Projekt „Kreatywnie dla klimatu” został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Climate-KIC.

 

 Zerknij do galerii zdjęć

Najnowsze artykuły

VISBY – sadzimy tysiąc drzew w PNGS

VISBY – sadzimy tysiąc drzew w PNGS

W naszym projekcie Czas na Las sadzimy tym razem tysiąc drzew. Pomaga nam w tym marka VISBY, a sadzimy w przepięknym Parku Gór Stołowych.  Przebudowywanie zniekształconych siedlisk, zdominowanych przez lasy świerkowe, jest kluczowe dla doprowadzenie drzewostanu Parku...

czytaj dalej
Ślad wodny – co to jest?

Ślad wodny – co to jest?

Ślad wodny - co to właściwie jest?  To własnie ta wartość mówi nam, ile zużywamy wody. Nie tylko myjąc zęby, czy piorąc. Wodę zużywamy również na drugim końcu świata. Jak to możliwe? O tym ile naprawdę zużywamy wody mówi nam ślad wodny. Określa on sumę wody zużytej...

czytaj dalej
GS1 Polska – posadziliśmy 3000 drzew

GS1 Polska – posadziliśmy 3000 drzew

Rok 2020 rozpoczął się od pandemicznego trzęsienia ziemi, które wciąż trwa. Na szczęście jednak, nasi partnerzy, czyli GS1 Polska oraz Wielkopolski park Narodowy, wytrwali w planach wspólnego posadzenia 3 tysięcy drzew. W dzisiejszym klimacie pełnym zmian, młode...

czytaj dalej
LiNa-Medical – posadziliśmy wspólnie 1500 drzew

LiNa-Medical – posadziliśmy wspólnie 1500 drzew

Rok 2020 rozpoczął się od pandemicznego trzęsienia ziemi, które wciąż trwa. Na szczęście jednak, nasi partnerzy, czyli LiNa-Medical oraz Wielkopolski park Narodowy, wytrwali w planach wspólnego posadzenia 1500  drzew. W dzisiejszym klimacie pełnym zmian, młode rośliny...

czytaj dalej