Poznaj węgierską kulturę! 3-5 października 2020

11 września 2020 | Nowości

Fundacja Aeris Futuro zaprasza 3 października 2020 roku na 3-dniowy krąg warsztatów tanecznych i muzycznych oraz występ zespołu Szépszerével, znakomitych muzyków Csángó z Węgier.

Węgry słyną z wina i gulaszu, ale przede wszystkim z muzyki ludowej i tańców.  W Polsce również możemy być świadkami odradzania się zespołów folklorystycznych i tętniących życiem koncertów. Inspiracja dla nas przyszła m.in. z Węgier, gdzie ruch „domów tańca” (táncház) rozpoczął się na długo przed Polską.

Naszym marzeniem jest dalsze budowanie mocniejszych więzi z sympatykami tradycyjnych kultur i ludowej muzyki. Myzyki, której wartość jest unikatowa. Wielką radością będzie możliwość zaprezentowania jej szerszej publiczności, aby mogła doświadczyć tego, co nam sprawiło tak ogromną radość. 

Muzyka Csángó jest wyjątkowa – jest głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w nim rytmy polskie, cygańskie, żydowskie, bałkańskie i inne. Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – obszary mieszane, takie jak „Csángó-Land”, pomaga nam zrozumieć człowieka i daje przykład, jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i serc.

Program

3 października 2020  – Warszawa
Występ zespołu Szépszerével na „Nocy tańca” podczas Festiwalu Mazurki Świata w Warszawie, największego karnawału kultury tradycyjnej w Polsce. Noc tańca to 10 godzin wspaniałego wydarzenia muzycznego z ponad 30 zespołami i tanecznym szaleństwem do białego rana.

4 października 2020 – Warszawa
Całodniowy program kulturalny w Live Archeology Village na warszawskim Bródnie. Niedzielne wydarzenie obejmuje: warsztaty przygotowywania posiłków (12:00-14:00), warsztaty tańców i śpiewu Csángó (14:00-16:00), warsztaty gry na instrumentach (16:00-17:30),

5 października – Kraków
Poniedziałkowy wieczór poświęcony jest programowi kulturalnemu w Krakowie – warsztatom tańca Csángó, śpiewu, gry na instrumentach (18.00-20.00) oraz imprezie tanecznej w centrum Krakowa (8.00-11.00).

Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas uczestniczenia w wydarzeniach.

Instytucja organizująca: Fundacja Aeris Futuro
Dofinansowanie: Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej 
https://varso.mfa.gov.hu/hun
https://www.gov.pl/web/diplomacy

Partnerzy: Fundacja Mazurki Świata; Wioska Żywa Archeologiczna, Warszawa
Media: Magyazyn.pl

#polhun

Kontakt: Joanna Mieszkowicz, tel. +48 693 589 391, joanna.mieszkowicz@gmail.com

 

Najnowsze artykuły

Współtworzymy kalkulator śladu wodnego

Współtworzymy kalkulator śladu wodnego

Całkiem niedawno zostaliśmy poproszeni przez największą w Polsce porównywarkę Rankomat.pl o pomoc w przygotowaniu Kalkulatora Śladu Wodnego. Po kilku(-nastu) tygodniach solidnych poszukiwań przygotowaliśmy dla naszego Partnera dane, które mógł użyć...

czytaj dalej
Sadzenie 1500 drzew dla LiNa-Medical

Sadzenie 1500 drzew dla LiNa-Medical

Relacja z wiosennego sadzenia drzew dla LiNa-Medical. Wielkopolski Park Narodowy znowu był naszym partnerem. Sadzenie tutaj drzew to prawdziwa przyjemność! W dzisiejszym klimacie pełnym zmian, młode rośliny nie mają lekko i często giną z powodu...

czytaj dalej
Budujemy domki dla owadów

Budujemy domki dla owadów

Ostatni wekend upłynął pod znakiem konkursu budowania domków dla owadów. Chętni przybyli do Krakowa i z naszą pomocą zbudowali ciekawe konstrukcje mogące posłużyć za schronienie owadom zapylającym. Bardzo się cieszymy, że przybyło tylu chętnych,...

czytaj dalej