Zwiększanie bioróżnorodności wokół zakładu Semmelrock

Obrazek przedstawia grupę wolontariuszy przed rozpoczęciem akcji zwiększania bioróżnorodności na terenie zakładu produkcyjnego Semmelrock.

​Zwiększanie bioróżnorodności to istotne wyzwanie współczesności. Jest ona fundamentem stabilnych ekosystemów i dobrobytu ludzkości. Niestety, mimo jej znaczenia, obserwujemy pogłębiający się kryzys, a wiele gatunków fauny i flory znajduje się na granicy wyginięcia.

Aby zapewnić przyszłym pokoleniom zdrową planetę sprzyjającą szczęśliwemu życiu, musimy natychmiast podjąć działania na rzecz ochrony naturalnych siedlisk i ich zróżnicowania. Inwestowanie w lokalną przyrodę oraz zachowanie bioróżnorodności to kluczowe kroki w kierunku lepszej przyszłości.

Obrazek przedstawia wolontariuszy sadzących drzewo na terenie zakładu produkcyjnego Semmelrock.

Zwiększanie bioróżnorodności poprzez sadzenie rodzimych gatunków drzew

Na terenie zakładu produkcyjnego Semmelrock w Oławie wspólnie z wolontariuszami firmy, przeprowadziliśmy szereg działań, które stanowią kolejny ważny krok w realizacji globalnego planu zwiększania bioróżnorodności. Dzięki połączeniu inicjatyw, które mają wspólne cele, możemy liczyć na lepsze efekty naszych działań. Podczas akcji razem z wolontariuszami posadziliśmy 53 drzewa, które znacząco zmienią teren wokół zakładu. Były to drzewa owocowe, takie jak grusze i jabłonie, ale także rodzime dęby i lipy. Posadzenie rodzimych gatunków drzew to także skuteczna metoda ograniczania inwazji obcych gatunków. To bardzo istotne ponieważ inwazyjne gatunki obce stanowią zagrożenie dla lokalnej różnorodności biologicznej.

Na terenie zakładu produkcyjnego Semmelrock posadziliśmy także kwiaty, byliny i krzewy

Obecność zieleni sprzyja poprawie samopoczucia i efektywności osób pracujących, tworząc przyjemniejsze i bardziej sprzyjające koncentracji miejsce pracy. Zwiększanie bioróżnorodności wokół miejsca pracy, to nie tylko pomoc dla przyrody, ale także troska o ludzi, którzy przebywają tam każdego dnia. Często już samo podniesienie estetyki krajobrazu może sprawić, że potencjał i zadowolenie z pracy wzrośnie. 

Zazwyczaj otoczenie zakładów produkcyjnych nie prezentuje się zbyt zachwycająco. Chcąc uatrakcyjnić teren wokół budynków, dodatkowo posadziliśmy około 1500 roślin, które zachwycać będą wiosną. Posadzone zostały byliny, cebulki kwiatowe, a także rodzime krzewy, takie jak trzmielina pospolita, kruszyna pospolita, kalina koralowa czy ligustr pospolity. Będą one cieszyć nie tylko oko, ale także urzekać zapachem. Przede wszystkim jednak, wpłyną na zwiększenie bioróżnorodności na terenie zakładu, stanowiąc ważne wsparcie dla zapylaczy. 

Wręczenie certyfikatu dla przedstawicieli po zakończeniu akcji zwiększania bioróżnorodności na terenie zakładu.

Serdecznie dziękujemy wsparcie inicjatyw na rzecz zwiększania bioróżnorodności oraz owocną współpracę w ramach programu „Czas na las”. Doceniamy konsekwentne podążanie ścieżką zrównoważonego rozwoju i aktywną postawę w budowaniu lepszej i bardziej zielonej przyszłości dla kolejnych pokoleń.