Zrównoważony rozwój w ramach akcji sadzenia z Medtronic Polska

Zrównoważony rozwój w dobie globalnej zmiany klimatu staje się drogą, która pozwala zaspokajać potrzeby współczesnych pokoleń na różnych poziomach. Nie tylko dba o naszą przyszłość, ale także zachowuje równowagę między wzrostem gospodarczym, ochroną środowiska a dobrostanem społeczeństwa. Istotnym elementem ekorozwoju jest sadzenie drzew, które przynosi liczne korzyści zarówno w krótkim, jak i długoterminowym wymiarze. Dodatkowo akcje sadzenia drzew pozytywnie wpływają dla uczestników takiego wydarzenia.
Zdrowie to jeden z celów zrównoważonego rozwoju
Nasze zdrowie jest ściśle powiązane ze środowiskiem, w jakim żyjemy, dlatego stan naszej planety jest kluczowy dla jakości życia ludzi. Firma Medtronic Polska, która na co dzień wspiera zdrowie pacjentów na całym świecie, projektując i doskonaląc urządzenia medyczne, po raz kolejny zadbała tym razem o zdrowie naszej planety. Efektem naszych wspólnych działań jest 3000 sadzonek – 1500 w Piotrkowie Trybunalskim oraz 1500 w Pruszczu Gdańskim. Dla Medtronic Polska wyżej wspomniane akcje to kolejny, solidny krok na ścieżce zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój powinien być bliski młodemu pokoleniu
Sadzenie drzew przy wsparciu Medtronic Polska podzieliliśmy na dwa wydarzenia. Jedno z nich przeprowadziliśmy wspólnie z wolontariuszami, wykorzystując inicjatywę w celach edukacyjnych oraz by inspirować do działań proekologicznych. Drugie wydarzenie zorganizowaliśmy już samodzielnie z udziałem jedynie pracowników fundacji.

Na wolontariuszy tym razem czekało trudne zadanie. Gęsta mgła i pojawiająca się czasem mżawka nie zniechęciły jednak uczestników, którzy z zapałem podjęli się wyzwania. Dzięki zaangażowaniu oraz pozytywnej energii wspólnie zdołaliśmy sprawnie posadzić aż 1500 nowych drzew w Piotrkowie Trybunalskim. Drzewa będą rosły w pobliżu ruchliwej drogi dwupasmowej, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz redukcji poziomu hałasu w okolicy.
Do akcji w Piotrkowie Trybunalskim dołączyli również uczniowie z ZSP i PO-W nr 3, którzy po krótkim szkoleniu aktywnie uczestniczyli w sadzeniu.

Udział młodzieży miał istotny wymiar edukacyjny, ponieważ to właśnie młode pokolenie w przyszłości odczuje skutki naszych działań. Właśnie dlatego ważne jest budowanie świadomości ekologicznej u młodych osób i zapoznanie z pojęciami takimi, jak zrównoważony rozwój. Akcję w Piotrkowie Trybunalskim wsparły swoją obecnością władze miasta.
Gatunki drzew, które posadziliśmy, zostały dobrane odpowiednio do warunków siedliska, a były to:
Na koniec akcji wolontariusze wzięli udział w warsztatach tworzenia ekologicznych karmników dla ptaków. Sam proces wykonania nie był skomplikowany – to edukacja była głównym celem warsztatów. W trakcie zajęć m.in. rozwialiśmy popularne mity na temat dokarmiania ptaków – np. uczestnicy zostali uprzedzeni, że na większości obszarów ptaki dokarmiania tak naprawdę nie potrzebują.

Bioróżnorodność kluczem zrównoważonego rozwoju
Bioróżnorodność ma ogromne znaczenie dla niemal wszystkich aspektów naszego życia. Dostarcza nam m.in. czyste powietrze, wodę, żywność oraz surowce wykorzystywane w medycynie. Zróżnicowane ekosystemy to także ogrom wiedzy, która inspiruje i wspiera rozwój medycyny. Ponadto bioróżnorodność, działając bezpośrednio i pośrednio, sprzyja realizacji wszystkich 17 celów zrównoważonego rozwoju. Jedną z form efektywnego wspierania różnorodności biologicznej jest wzmacnianie szeregów rodzimych gatunków. Zgodnie z wiedzą naukową skutecznie wspierać rodzimą przyrodę można poprzez sadzenie drzew naturalnych dla danego siedliska. Warto podkreślić, że celem nasadzeń organizowanych z partnerami jest głównie wsparcie lokalnej różnorodności biologicznej.

Druga akcja sadzenia drzew organizowana w ramach współpracy z Medtronic Polska odbyła się w Pruszczu Gdańskim i przebiegła bez wsparcia wolontariuszy. W tym przypadku posadziliśmy kolejne 1500 drzew, takich jak:
Również to nasadzenie miało miejsce w pobliżu drogi szybkiego ruchu. Nowo posadzone drzewa będą miały korzystne działanie zarówno w kontekście ograniczenia hałasu i rozprzestrzeniania się pyłów. Dodatkowo, oczywiście będą wsparciem dla bioróżnorodności tego obszaru.
