Krakowski Klaster Energii – szansa na zagospodarowanie 9 ha krakowskich dachów w panele fotowoltaiczne

12 marca 2019 | Nowości

W środę 13 marca pod obrady Rady Miasta trafi projekt uchwały w sprawie działań zmierzających do utworzenia w Krakowie KLASTRA ENERGII z inicjatywy Gminy Miejskiej Kraków. Inicjatywa budowy KLASTRA ENERGII w Krakowie wyszła od mieszkańców miasta, którym leży na sercu ochrona zdrowia Krakowian przed zanieczyszczeniami powietrza oraz ich portfeli przed drożejącymi cenami prądu – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro.

Uchwała to pierwszy krok na drodze do stworzenia Klastra. Dzięki niej Prezydent będzie miał obowiązek przeanalizować możliwości powstania Klastra. Co ważne, podobne klastry energii istnieją już m.in. w Rzeszowie, Ostrowie Wielkopolskim oraz na Podhalu i Sądeczczyźnie.

Celem krakowskiego klastra ma być wykorzystanie w jak najpełniejszym stopniu zarówno ogromnego potencjału solarnego dachów w Krakowie, jak też potencjału inwestycyjnego mieszkańców miasta. Klaster powinien się rozwinąć w taki sposób, by stworzyć warunki inwestycyjne dla ludzi zainteresowanych budową elektrowni fotowoltaicznych na dachach. I docelowo powinniśmy mieć w klastrze znacznie więcej odbiorców, a kiedyś może nawet wszystkich mieszkańców Krakowamówi Radosław Wroński, ekspert energetyczny, który jutro zaprezentuje pomysł na Radzie Miasta.

Montując panele na dachach rozwiązujemy kilka problemów jednocześnie. Po pierwsze chronimy się przed podwyżkami cen energii, a w długiej perspektywie uzyskamy spadek cen, bo koszty spadają tutaj o 10 proc. rocznie. Po drugie chronimy się przed awariami sieci energetycznej, bo tworzymy lokalne źródła zasilania, wykorzystujemy lepiej potencjał, który się pojawia i zmniejszamy emisję CO2, która jest przyczyną ocieplenia klimatudodaje Joanna Mieszkowicz.

Zapraszamy mieszkańców na obrady Rady Miasta, które są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Obecność mieszkańców może bardziej zmobilizować radnych do podjęcia słusznej decyzji w sprawie tak ważnej dla dobra ogółu.

Osoby, które nie mogą uczestniczyć w obradach zachęcamy do śledzenia transmisji online:

https://www.krakow.pl/rmklive

Więcej informacji udziela:

Joanna Mieszkowicz, Fundacja Aeris Futuro, tel. 693 589 391, jmieszkowicz@aerisfuturo.pl

Katarzyna Szpicmacher, Fundacja Aeris Futuro, 723 848 094, kszpicmacher@aerisfuturo.pl

Najnowsze artykuły

Krakow Summer Animation Days 15-17 lipca 2022

Krakow Summer Animation Days 15-17 lipca 2022

Krakow Summer Animation Days to plenerowa impreza filmowa, która od 14 lat wzbogaca ofertę kulturalną Miasta Kraków w okresie letnim. W naturalnej scenerii sali kinowej pod gołym niebem - na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem. Rozpoczynające...

czytaj dalej
Sadzimy byliny z dentsu Polska

Sadzimy byliny z dentsu Polska

Jest wiele sposobów by pozytywnie wpłynąć na środowisko oraz przyczynić się społecznej odpowiedzialności biznesu. Dziś sadzimy byliny i edukujemy przyrodniczo.  Wspólnie z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy oraz wolontariuszami firmy dentsu Polska...

czytaj dalej
Finał konkursu w temacie retencji wody

Finał konkursu w temacie retencji wody

23 czerwca w auli Kampusu Wielickiego odbyła się Gala Finałowa projektu „Hydrozagadka – jak wygrać z suszą?”. Poznajmy zwycięzców konkursu w temacie retencji wody. Celem projektu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat sytuacji...

czytaj dalej