Krakowski Klaster Energii – szansa na zagospodarowanie 9 ha krakowskich dachów w panele fotowoltaiczne

12 marca 2019 | Nowości

W środę 13 marca pod obrady Rady Miasta trafi projekt uchwały w sprawie działań zmierzających do utworzenia w Krakowie KLASTRA ENERGII z inicjatywy Gminy Miejskiej Kraków. Inicjatywa budowy KLASTRA ENERGII w Krakowie wyszła od mieszkańców miasta, którym leży na sercu ochrona zdrowia Krakowian przed zanieczyszczeniami powietrza oraz ich portfeli przed drożejącymi cenami prądu – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro.

Uchwała to pierwszy krok na drodze do stworzenia Klastra. Dzięki niej Prezydent będzie miał obowiązek przeanalizować możliwości powstania Klastra. Co ważne, podobne klastry energii istnieją już m.in. w Rzeszowie, Ostrowie Wielkopolskim oraz na Podhalu i Sądeczczyźnie.

Celem krakowskiego klastra ma być wykorzystanie w jak najpełniejszym stopniu zarówno ogromnego potencjału solarnego dachów w Krakowie, jak też potencjału inwestycyjnego mieszkańców miasta. Klaster powinien się rozwinąć w taki sposób, by stworzyć warunki inwestycyjne dla ludzi zainteresowanych budową elektrowni fotowoltaicznych na dachach. I docelowo powinniśmy mieć w klastrze znacznie więcej odbiorców, a kiedyś może nawet wszystkich mieszkańców Krakowamówi Radosław Wroński, ekspert energetyczny, który jutro zaprezentuje pomysł na Radzie Miasta.

Montując panele na dachach rozwiązujemy kilka problemów jednocześnie. Po pierwsze chronimy się przed podwyżkami cen energii, a w długiej perspektywie uzyskamy spadek cen, bo koszty spadają tutaj o 10 proc. rocznie. Po drugie chronimy się przed awariami sieci energetycznej, bo tworzymy lokalne źródła zasilania, wykorzystujemy lepiej potencjał, który się pojawia i zmniejszamy emisję CO2, która jest przyczyną ocieplenia klimatudodaje Joanna Mieszkowicz.

Zapraszamy mieszkańców na obrady Rady Miasta, które są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Obecność mieszkańców może bardziej zmobilizować radnych do podjęcia słusznej decyzji w sprawie tak ważnej dla dobra ogółu.

Osoby, które nie mogą uczestniczyć w obradach zachęcamy do śledzenia transmisji online:

https://www.krakow.pl/rmklive

Więcej informacji udziela:

Joanna Mieszkowicz, Fundacja Aeris Futuro, tel. 693 589 391, jmieszkowicz@aerisfuturo.pl

Katarzyna Szpicmacher, Fundacja Aeris Futuro, 723 848 094, kszpicmacher@aerisfuturo.pl

Najnowsze artykuły

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na potańcówkę czango w Krakowie

Zapraszamy na kolejny taneczny wieczór z muzyką czango. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! W piątek 18 sierpnia od 19:00 w Krakowie, Świętego Krzyża 11/1 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.  Czangowie to lud...

czytaj dalej
Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej