ARCHITEKTURA DREWNIANA BESKIDU WYSPOWEGO – warsztaty fotograficzne i przyrodnicze, by ocalić piękno i tradycję

W 2014 roku wspólnie z Gminą Kamienica oraz firmą Los Polacos, stworzyliśmy projekt dla młodzieży, mający na celu zwiększenie świadomości społecznej w temacie zabytków architektury drewnianej regionu. A wszystko to udało się za pomocą fotografii.

Projekt był finansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Miał na celu aktywizację społeczną młodzieży oraz dorosłych w gminie Kamienica. Celem było przyniesienie wymiernych efektów w postaci zwiększenia aktywności społecznej, świadomości kulturowej wśród mieszkańców, z naciskiem na rodzimą architekturę drewnianą, której niepowtarzalny charakter będzie dzięki temu ciągle obecny w przyszłości. Materialnym dowodem podjętych działań była  publikacja wydana w formie drukowanej.

Na terenie Beskidu Wyspowego, a więc gminy Kamienica występuje problem zanikania małej architektury drewnianej. Unikalna w skali kraju, stanowi istotny składnik kultury regionu. Projekt miał za zadanie pomóc w zachowaniu idei tego typu budownictwa oraz w promocji dziedzictwa przeszłości. 

Projekt składał się z części warsztatowej, wernisażu oraz wydania publikacji

Warsztaty polegały na cyklu pięciu spotkań z prowadzącym je fotografem – Markiem Piątkowskim. Na każdych z zajęć dzieci uczyły się czegoś nowego. Zaczynając od podstaw fotografii, kompozycji zdjęć, podstaw oświetlenia, budowy aparatu, po metody fotografii tego typu szczególnej architektury, podstawy obróbki zdjęć w programie graficznym, aż po sposoby przeprowadzania wywiadów z mieszkańcami fotografowanych obiektów. Ważnym elementem było zaszczepienie ciekawości o historii i tradycji drewnianych domów. Na ostatnich zajęciach uczestnicy warsztatów mieli szanse stworzenia kilkunastu makiet inspirowanych wcześniej obserwowanymi i uwiecznionymi na fotografiach budynkami. Nie zabrakło oczywiście prac, które były tworem wyobraźni, ale były też takie, które niemal idealnie odwzorowały obecnie istniejące drewniane budynki.

Warsztaty fotograficzne

Zwieńczeniem projektu był wernisaż, który otworzyła pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Joanna Mieszkowicz. Doceniła ona uczestników warsztatów za ich aktywność, pomysłowość i chęć nauki, mimo faktu, że warsztaty odbywały się w wakacje. Na wernisażu nie zabrakło również przedstawiciela Urzędu Gminy Kamienica, partnera projektu – Jarosław Augustyniak podzielił się swoją refleksją o problemie zanikającej architektury drewnianej. Jako że sam zamieszkuje w podobnym domu, jest żywym przykładem na to, że każdy może przyczynić się  do zachowania dziedzictwa kulturowego swojej ‘małej ojczyzny’.

Finałem wieczoru było rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze fotografie dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach oraz wręczenie nagród. W konkursie wzięły udział 42 fotografie. Wręczyliśmy 11 nagród. Za najlepsze uznano prace: Roberta Majchrzaka – I miejsce, Alicji Kwit – II miejsce, Klaudii Mikołajczyk – III miejsce, Katarzyny Franczyk – IV miejsce. Każdy ze wspomnianych laureatów otrzymał cyfrowy aparat fotograficzny.

Przedstawiono również publikację, która powstała dzięki projektowi.


GINĄCA ARCHITEKTURA DREWNIANA BESKIDU WYSPOWEGO

Dzięki projektowi powstała również publikacja drukowana, w której zamieszczono prace dotyczące architektury drewnianej części Gminy Kamienica


GALERIA ZDJĘĆ KONKURSOWYCH

Ginąca architektura drewniana Beskidu Wyspowego – wybrane zdjęcia konkursowe (Każdy mógł wybrać tylko jedno swoje zdjęcie)