Climathon 2017 za nami!

30 października 2017 | Nowości

Cztery zespoły, 24 godziny kreatywnej pracy. Wiele dyskusji, sporów i pozytywnej energii – czyli II edycja Climathonu za nami.

Zwycięzcą drugiej edycji Climathonu został zespół studentów geografii Uniwersytetu Jagiellońskiegow składzie: Aleksandra Łęczek, Kamil Rosiński, Karolina Wieczerzak i Dominik Zwiech.

Przygotowali projekt „City cha(lle)nge” ma to być kampania społeczna połączona z aplikacją mobilną.
„Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które trafi do młodego pokolenia. Chcemy zmienić miasto, stawiając wyzwanie sobie”. – Mówili podczas prezentacji swojego pomysłu przed uczestnikami oraz jury.

„Wybór najlepszego projektu nie był prosty”. – Podsumowywała obrady jury Joanna Mieszkowicz, prezeska Fundacji Aeris Futuro, współorganizatora wydarzenia – „Każdy z prezentowanych projektów miał wiele ciekawych pomysłów. Cieszy mnie, że tak wiele jest osób, mających świadomość potrzeby ochrony klimatu”.

„Projekt, który zwyciężył ma największe szanse, by zostać wdrożony przez miasto”. – Wyjaśniał Andrzej Łazęcki, z-ca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, przewodniczący jury.

 

Wyróżnione projekty

Projekt Zróbmy dobry klimat”, który zajął II miejsce, został przygotowany przez: Cezarego Czempika z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego z Poznania, Jakuba Stachowiaka, Apolinarego Żuchowicza oraz Olgi Vovk. Jego autorzy zaproponowali zastosowanie innowacyjnych rozwiązań poprawiajacych klimat mieszkań oraz zmiejszających koszty eksploatacji. Kierowany był do ludzi, wymieniających piece.

Trzecie miejsce przypadło projektowi „Klimat jest w nas!” Kingi Choczyńskiej, Andżeliki Grywalskiej oraz Waldemara Boczara. Autorzy zaplanowali kampanię społeczną, wykorzystującą kalkulator CO2, aby uświadamiać ludziom konieczność oszczędzania energii. Kampania miała być połączona z konkursami i aplikacjami mobilnymi.

Czwarte miejsce zajął projekt Magdaleny Kasprzak, Romana Niebieskiego, adresowany do krakowskich kierowców.

 

Dobra energia wydarzenia

„Przyjechaliśmy z pomysłem na projekt, jednak podczas rozmów z ekspertami został wywrócony do góry nogami”. – Opowiadali uczestnicy wydarzenia. „Baliśmy się, że nie zdążymy przygotować projektu przez sześć godzin”. Zdradzili zwycięzcy. „Daliśmy jednak radę”.

Poprzeczka konkursu została rzeczywiście wysoko postawiona. Poziomu prac pilnowali nasi eksperci – Joanna Mieszkowicz – prezeska Fundacji Aeris Futuro, dr hab. Anita Bokwa – Uniwersytet Jagielloński, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej, Zakład Klimatologii, Andrzej Łazęcki – z-ca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, Andrzej Kraśnieński, Paweł Jastrzębski – Centrum Poszanowania Energii i Zrónoważonego Rozwoju WGGiOŚ AGH w Miękini oraz Paweł Szlachta – prezes zarządu Forum Klastrów Małopolski.

Poza wsparciem merytorycznym wszyscy mogli liczyć na pomoc coachów oraz doradców – Lary Woodgate-Malan z Amabasady Krakowian, Agnieszki Dziewitek z Pracowni Obywatelskiej i Miłosza Tatary.

Aby pracować kreatywnie dobrze jest mieć dobre przerywniki. Zadbaliśmy też o to. Wszyscy uczestnicy mogli wejść zaraz po północy na Wieżę Bazyliki Mariackiej, by zobaczyć nasze miasto w nocy. Zaraz potem czekał na nich w Ambasadzie Krakowian Janek Szpil, który poprowadził zajęcia z jogi śmiechu. Wejście na wieżę Bazyliki Mariackiej możliwe było dzięki Państwowej Straży Pożarnej oraz administracji Bazyliki.

Climathon to nie tylko kreatywna praca, ale też wspólne spędzanie czasu, rozmowy i nawiązywanie nowych znajomości.
„Tu jest taka dobra energia, że mimo zmęczenia z radością się przebywa”. – Słyszało się od uczestników.

 

  • Organizatorzy wydarzenia: Urząd Miasta Krakowa, Fundacja Aeris Futuro, Klimate-KIC
  • Partnerzy: Koalicja Klimatyczna, Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini, Ambasada Krakowian, Fair Trade
  • Partnerzy medialni: zielonewydarzenia.pl, ekologia.pl, chronmyklimat.pl, Radio Kraków

Najnowsze artykuły

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Systemu kaucyjnego możemy nie zobaczyć aż do 2030 r.

Branża napojowa i strona społeczna domagają się jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z...

czytaj dalej
VII FORUM Green Smart City

VII FORUM Green Smart City

W dniach 20-21 kwietnia 2023 r., w Centrum Kongresowym UR przy al. 29 Listopada 46 w Krakowie odbędzie się VII Forum Green Smart City. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu...

czytaj dalej
Karnawałowa uczta z kulturą czango

Karnawałowa uczta z kulturą czango

W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza –...

czytaj dalej
Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Siemens Healthcare i Biosystem doceniły naszą fundację

Technologia towarzyszy nam każdego dnia i wspaniale ułatwia oraz uprzyjemnia życie, choć oczywiście nie jest bez wad i ma swoją ciemną stronę. Przykładowo, szeroka dostępność urządzeń wiąże się nierozerwalnie z ciągle rosnącą liczbą elektroodpadów, którymi, by nie...

czytaj dalej
Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Podcast z Rozmowy o Niepełnosprawności

Dziś, 20 grudnia, prezes naszej Fundacji – Marek Piątkowski bierze udział w podcaście dotyczącym zaangażowania placówek wsparcia osób niepełnosprawnych w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu.   O czym będzie podcast? Głównym celem podcastu będzie...

czytaj dalej