Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Mantegazziego w Polsce

Stopień inwazyjności: bardzo inwazyjny gatunek obcy

W Polsce zakazano hodowli, rozmnażania i sprzedaży barszczu Sosnowskiego.

Co to jest gatunek obcy inwazyjny (IGO)?

Jest to gatunek (roślin, zwierząt, grzybów i innych organizmów) o obcym pochodzeniu, pierwotnie niewystępujący w danym kraju, który znalazł się na tym obszarze za sprawą człowieka, celowo lub przypadkowo. Co istotne, rośliny inwazyjne często charakteryzują się takimi cechami jak: szybki wzrost, intensywne rozmnażanie, wysoka wydajność nasion oraz zdolność do efektywnego rozprzestrzeniania się.

W konsekwencji znalezienie się gatunku inwazyjnego w otoczeniu dla niego nowym ma niekorzystny wpływ na to środowisko, co więcej, może prowadzić do strat ekonomicznych oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Skąd w Polsce barszcz Sosnowskiego?

Są to rośliny z rodziny selerowatych. Wprowadzono je do Europy i Rosji w celu wykorzystania w rolnictwie jako rośliny paszowe. Gatunki te są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych ekosystemów oraz zdrowia ludzi.

  • Barszcz Sosnowskiego pochodzi z obszaru Kaukazu, głównie z Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.
  • Barszcz Mantegazziego pochodzi z rejonu Kaukazu oraz Azji Zachodniej. 
Rozety liściowe barszczu Sosnowskiego podczas wiosny.
Rozety liściowe barszczu Sosnowskiego podczas wiosny

Barszcz Sosnowskiego, barszcz Mantegazziego – skąd taka nazwa? 

  • Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) swoją nazwę zawdzięcza rosyjskiemu botanikowi i badaczowi flory kaukaskiej, Dmitrijowi Sosnowskiemu (1875–1952). Roślina została nazwana na jego cześć, ponieważ prowadził badania nad gatunkami roślin występującymi na Kaukazie, gdzie barszcz Sosnowskiego ma swoje naturalne siedliska.
  • Barszcz Mantegazziego swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu lekarzowi i antropologowi Paolo Mantegazzie (1831–1910). Jego nazwisko zostało użyte przez niemieckiego botanika, Carla Heinricha „Wilhelma” Koch’a, który opisał ten gatunek w XIX wieku. Mantegazza był znanym badaczem i autorem prac dotyczących medycyny, antropologii i etnobotaniki, a jego nazwisko w ten sposób zostało uwiecznione w nomenklaturze botanicznej.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego i Manteazziego jest niebezpieczny?

Rośliny te są niebezpieczne przede wszystkim z powodu obecności w ich tkankach substancji chemicznych zwanych furanokumarynami. Te związki chemiczne mają działanie fototoksyczne, co oznacza, że w kontakcie ze skórą i pod wpływem promieniowania UV mogą powodować poważne uszkodzenia skóry. Poparzenia przypominają te spowodowane wrzątkiem (II i III stopnia). 

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny przez cały rok. Przez cały rok powoduje poważne uszkodzenia skóry. Jednak najsilniejsze poparzenia powoduje podczas kwitnienia oraz w czasie, gdy wydaje owoce.  W takim przypadku nie trzeba nawet dotykać rośliny, aby doznać oparzeń. Toksyczne substancje uwalniają się do powietrza i wywołują reakcje skórne. Wystarczy znaleźć się w pobliżu rośliny, by ulec poparzeniu.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Jak rozpoznać barszcz Mantegazziego?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszcz Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) to jedne z największych roślin zielnych na świecie. Wyróżniają się masywnością i imponującymi rozmiarami.

  • Ich wysokość zazwyczaj wynosi około 3 m, ale w sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet 4–5 m lub więcej. Liście odziomkowe i dolne łodygowe są bardzo duże, osiągając do 2 m długości. Blaszki liściowe mają długość 1,2–1,6 m. Jedną z cech diagnostycznych umożliwiających odróżnienie tych dwóch gatunków jest kształt liści. Liście odziomkowe barszczu Sosnowskiego są słabiej podzielone i mają bardziej tępe odcinki, a szczytowy listek jest szerszy i bardziej zaokrąglony. W przypadku barszczu Mantegazziego liście są bardziej wysmukłe i zaostrzone, a szczytowy listek ma wyraźnie smuklejszy kształt.
  • Łodyga u obu gatunków jest okrągła, bruzdowana, słabo owłosiona i na powierzchni pokryta fioletowymi plamkami. Jej średnica u podstawy wynosi od 5 do 12 cm. Wewnątrz łodyga jest pusta.
  • Pęd kwiatowy powstaje zazwyczaj w 2–3 roku życia rośliny lub później. Kwiatostany są duże, wypukłe, złożone z kilkudziesięciu baldachów, w tym jednego głównego o średnicy 30–80 cm i mniejszych wokół. Kwiaty są białe, czasem różowawe, i wydzielają charakterystyczny zapach kumaryny (zapach podobny do zapachu siana).
  • Owoce obu gatunków to rozłupnie, które w momencie dojrzenia rozpadają się na dwie płaskie rozłupki. Na początku (lipiec) owoce są zielone, ale w miarę dojrzewania stają się brązowe lub oliwkowe, z widocznymi kanałami olejowymi. Długość owoców jest diagnostyczna – u barszczu Sosnowskiego wynosi 9–12 mm, natomiast u barszczu Mantegazziego są one nieco dłuższe, zawsze przekraczając 10 mm.
Barszcz Sosnowskiego w okresie kwitnienia. Na zdjęciu widoczne kwiatostany. Źródło: Wikipedia

Rośliny podobne

W Polsce występuje kilka roślin podobnych do barszczu Sosnowskiego, są to:

  • barszcz zwyczajny
  • podagrycznik pospolity
  • wrotycz pospolity
  • krwawnik pospolity
  • pasternak zwyczajny
  • dzięglem litwor

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego?

Oba gatunki barszczy najczęściej występują na terenach ruderalnych i półnaturalnych. Zazwyczaj można je spotkać na obrzeżach pól uprawnych, wzdłuż dróg i linii kolejowych, na śmietniskach, w pobliżu budynków, a także przy rowach melioracyjnych, na łąkach, odłogach, brzegach jezior, rzek i strumieni. Ponadto pojawiają się w zadrzewieniach, zakrzewieniach czy na polanach śródleśnych. Barszcz Mantegazziego dodatkowo kolonizuje również brzegi stawów, opuszczone ogrody i obrzeża lasów. Roślina ta występuje w zróżnicowanych warunkach siedliskowych – od terenów wilgotnych po bardzo suche, przy czym szczególnie upodobała sobie miejsca nasłonecznione lub częściowo zacienione. Może rosnąć pojedynczo lub też tworzyć duże skupiska wyraźnie wyróżniające się w krajobrazie.

Barszcz Sosnowskiego w początkowym etapie kwitnienia. Źródło: Wikipedia

Jak usunąć barszcz Sosnowskiego?

Podczas eliminacji barszczu Sosnowskiego bardzo łatwo jest ulec poparzeniu, dlatego niezwykle ważne jest, aby nie podejmować się samodzielnie usuwania tego gatunku. Z tego powodu poniżej przedstawiono przykładowe metody, którymi specjaliści zwalczają barszcz Sosnowskiego. Warto zaznaczyć, że specjaliści posiadają odpowiedni strój roboczy oraz środki ochronne, co w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko poparzeń i innych zagrożeń związanych z kontaktem z tą rośliną.

Należy również pamiętać, że nasiona mogą przetrwać w glebie wiele lat, co należy wziąć pod uwagę podczas usuwania gatunku, by dobrać odpowiedni i skuteczny sposób eliminacji.

MetodaPopulacja Cel kontroliUwagi
WykopywanieNajlepsza efektywność występuje przy małej liczbie roślin, szczególnie w przypadku roślin jedno lub dwuletnich.LikwidacjaAby zapobiec ponownemu wzrostowi, należy całkowicie usunąć korzeń.
KoszeniePopulacje małej do średniej wielkości w łatwo dostępnych lokalizacjach.Ograniczenie produkcji nasionRozpocząć wczesnym etapie sezonu wzrostu, gdy rośliny są jeszcze małe i powtarzać co dwa tygodnie.
Uprawa ziemiPopulacje o średniej wielkości, występujące w dostępnych lokalizacjach np. obszarach rolniczych.Zahamowanie wzrostu roślin i wytwarzania nasion. ———
ChemiczneOd populacji małej do dużej wielkości.Likwidacja lub ograniczanie rozmiarów populacji———

Tab. 1. Zestawienie metod kontroli barszczu (MacDonald 2012).

Gdzie zgłaszać obecność tych roślin? 

Barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego to rośliny niebezpieczne. Ich obecność można zgłaszać straży miejskiej, która przekaże obecność IGO do odpowiedniej instytucji, w celu eliminacji gatunku.

  • Straż miejska – 986

Jeśli potrzebujesz pomocy z usunięciem barszczu Sosnowskiego możesz również skontaktować się z nami. Program „Inwazja Obcych” ma na celu eliminacje gatunków inwazyjnych obcych.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/psse-wabrzezno/uwazaj-na-barszcz-sosnowskiego [dostęp 25.11.2024]
  2. https://mapa.barszcz.edu.pl/ [dostęp 25.11.2024] 
  3. MacDonald F., Anderson H. 2012. Giant Hogweed (Heracleum mantegazzianum). Ontario Invasive Plant Council, Peteborough, Ontario.
  4. https://www.atlas-roslin.pl/pelna/gatunki/Heracleum_sosnowskyi.htm [dostęp 26.11.2024]
  5. https://lowcaobcych.pl/zgloszenieIGO/ [dostęp 25.11.2024]