napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Budownictwo a klimat

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed nami w XXI wieku, jest to, jak osiągnąć prawdziwie zrównoważony rozwój. Jak możemy dostosować nasz dotychczasowy poziom życia do wymagań, jakie stawia przed nami troska o środowisko naturalne? Dziś coraz częściej rozwiązania przyjazne środowisku są wdrażane w budownictwie, co skutkuje również oszczędnościami dla naszego portfela.

Budynki pasywne
 
Budynki pasywne to jedna z najbardziej ekologicznych form budowli. Idea powstała w 1988 roku, kiedy dwóch profesorów wpadło na pomysł, by rozwijać i promować budownictwo o niskim zapotrzebowaniu na energię. Takie budynki są zarówno przyjazne dla lokatorów i właścicieli (niskie rachunki za ogrzewanie i prąd) oraz dla środowiska (mniejsza emisja gazów cieplarnianych). Najważniejszym kryterium dla budynku, by otrzymał certyfikat pasywności jest zapotrzebowanie na ciepło poniżej 15kWh/(m2*rok) lub moc grzewcza nie większa niż 10W/m2. Są również inne wymagania, np. by łączne roczne zapotrzebowanie energii na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody, wentylację i prąd elektryczny nie przekraczało 120kWh/(m2*rok). Inne wymagania, jakie podaje Passivhaus Institut, dotyczą szczelności budynku oraz mocy grzewczej. Pierwszy taki dom zbudowano w Damstadt w Niemczech w 1990r. Szacuje się, że na świecie istnieje nawet do 30 000 domów pasywnych, w większości w Niemczech i Skandynawii.
 
Budynki zeroemisyjne
 
Niektóre budynki przekraczają granicę niskoemisyjności i wkraczają na grunt jeszcze bardziej ekologiczny - zeroemisyjny. Są na świecie budynki, które produkują więcej energii niż zużywają. Najprawdopodobniej pierwszym takim budynkiem była siedziba WWF w Holandii otwarta w 2006r. Trzy lata później powstał zeroemisyjny budynek na uniwersytecie BCA w Singapurze. Inny przykład to wieżowiec Pearl River w Chinach, który jest już prawie skończony. Wszystkie one posiadają wiele cech nowoczesnej energetyki, np. turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne i fotowoltaiczne, nowoczesne systemy wentylacji i ogrzewania i wiele innych. Te budynki to początek drogi do ekologicznej przyszłości.
 
Czy wiesz, że...
 
...podpisano umowę na budowę pierwszego w Polsce biurowca pasywnego (Katowice Eurocentrum), którego zapotrzebowanie na energię stanowić ma nie więcej niż 12% energii zużywanej średnio w tego typu obiektach. Budynek będzie wyposażony w kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, sondy geotermalne, pompy ciepła i stropy chłodząco-grzewcze, wentylację z odzyskiem ciepła, pasywne okna i żaluzje. Budynek będzie zlokalizowany obok istniejącego energooszczędnego budynku, który zużywa ok. 32kWh/(m2*rok). Pierwsza sportowa hala pasywna powstała w lutym 2011r. w Słomnikach (małopolskie). Jest też w budowie pierwszy w Polsce pasywny kościół w Nowym Targu.
 
Fakty i mity
 
Na temat zmian klimatu istnieje wiele fałszywych przekonań. Jednym z nich jest to, że globalne ocieplenie będzie miało pozytywne efekty, np. zmniejszy ekstremalny klimat w arktycznych regionach, zmniejszy śmiertelność spowodowaną mrozem i zwiększy liczbę zielonych regionów. Niewielkie ocieplenie może mieć pozytywny wpływ w niektórych regionach. Ale jeśli nie zdobędziemy się na walkę z globalnymi zmianami klimatu, negatywne efekty przeważą. Badania pokazały, że zwiększenie średniej temperatury zwiększyłoby śmiertelność związaną z przegrzaniem, ale niekoniecznie zmniejszyłyby śmiertelność spowodowaną mrozem na tyle, by te wartości się wyrównały. Aktualnie więcej ludzi ginie z powodu odmrożeń, ale ten rodzaj śmiertelności jest mniej bezpośrednio powiązany z temperaturą niż śmiertelność z powodu przegrzania, ponieważ śmierć z mrozu występuje również w regionach cieplejszych. Ważne też, że jest powiązana z problemami układu oddychania, na które również wpływają inne czynniki. CO2 w pewnych warunkach zwiększa plony niektórych roślin, ale ten efekt maleje po paru latach, gdy rośliny przyzwyczają się do większych stężeń CO2.
 
Porada ...
 
... dzięki modernizacji instalacji grzewczych i wentylacyjnych, dociepleniu ścian zewnętrznych i stropów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej - w zależności od przyjętego zakresu działań termomodernizacyjnych i stanu budynku, możemy zaoszczędzić wg KAPE (Krajowa Agencja Poszanowania Energii) na rachunkach za ogrzewanie nawet do 50%.

***
Artykuł stworzony w ramach projektu o akronimie LAKS: Local Accountability for Kyoto goalS (pol. „Lokalna odpowiedzialność ze realizację celów Protokołu z Kioto"), który jest współfinansowany z Instrumentu Finansowego Wspólnoty Europejskiej LIFE
 
Bibliografia:

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
telefon: 726 546 000, e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków

REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803
Możesz pomóc: PKO BP 92 1440 1127 0000 0000 0474 5396

engine solidside