napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Czas na choinkę - jaką wybrać i co z nią później zrobić
Utworzono 18.12.2012
Żywa czy sztuczna? Doradzamy jakie drzewko wybrać i co zrobić, aby podarować jej kolejne życie.
 
Przed Świętami Bożego Narodzenia stajemy przed dylematem: choinka sztuczna czy naturalna? Ta pierwsza wydaje się znacznie wygodniejsza: służy nam wiele lat, nie gubi igieł. Jeszcze kilka lat temu uznawane było za ekologiczne - tłumaczono to nie narażaniem lasów na nadmierną eksploatację oraz małą ilością wyspecjalizowanych plantacji.
- Sztuczne drzewko przestaje być ekologiczne już w momencie jego produkcji. Na surowce do jego wyrobu zużywamy nieodnawialne i cenne zasoby naturalne takie jak gaz i ropa naftowa, w trakcie produkcji zużywane są duże ilości energii oraz powodowana jest wysoka emisja CO2 - tłumaczy Barbara Partyka z Fundacji Aeris Futuro.
Sztuczne drzewko składa się z wielu surowców - oddzielenie ich od siebie i powtórne ich wykorzystanie jest praktycznie niemożliwe, rozkład może trwać nawet 1000 lat, a spalanie tych pomieszanych i niejednorodnych prowadzi do emisji trujących dioksyn. - Leżąca na wysypisku sztuczna choinka z PCV rozkładając się zatruwa glebę, wody gruntowe i powietrze emitując gaz wysypiskowy oraz związki chloru - dodaje Barbara. 

Dlatego warto zaopatrzyć się w żywą choinkę?

- Dobrym pomysłem jest nabycie świątecznego drzewka w doniczce. Można ją przystroić na święta, a wiosną posadzić w swoim ogródku. Należy jednak pamiętać, aby je regularnie podlewać, nie ustawiać blisko źródła ciepła oraz tuż po świętach wstawić do chłodnego pomieszczenia - radzi Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro. - Niestety, nie każdy gatunek drzewka jest w stanie przeżyć, jeśli sprzedawca podetnie mu korzenie przy formowaniu bryłki. - dodaje. 
Niegdysiejszy argument przeciwko kupowaniu żywych choinek opierał się na pirackiej praktyce wycinki drzewek. Jak wynika z najnowszych statystyk aż 98% choinek pochodzi z legalnego źródła - ze specjalnie prowadzonych upraw lub z przecinek „pielęgnacyjnych" prowadzonych w ramach standardowej gospodarki leśnej.
Niemniej jednak istotne jest, by dokładne sprawdzić źródła pochodzenia drzewka - każdy sprzedawca powinien posiadać certyfikat pochodzenia drzewka i okazać go na czyjąkolwiek prośbę. 

Dylemat: co z drzewkiem po świętach?

Jednym z największych minusów ściętej choinki jest jej „jednorazowość" i dylemat „co z drzewkiem po świętach".
- Już po 6 stycznia częstym widokiem polskich osiedli jest drzewko choinkowe pozostawiane pod wiatą śmietnikową. Wychodząc naprzeciw tym problemom Fundacja Aeris Futuro po raz kolejny zorganizuje akcję społeczną „Podaruj choince drugie życie" - wyjaśnia Magdalena Pastuszak, koordynatorka akcji.
Polega ona na przeprowadzeniu jednodniowej zbiórki poświątecznych choinek, a następnie przetworzeniu ich na zrąbkę. W ten sposób choinki mogą służyć dalej jako podsypka pod nowe sadzonki dla szkółki drzew i krzewów.
Dzięki współpracy Aeris Futuro ze szkółką, Fundacja za pozyskany materiał otrzyma sadzonki nowych drzew, które zostaną posadzone wiosną na terenie miasta.
Dzięki zeszłorocznej akcji udało się zebrać ponad 2 tony materiału choinkowego, dzięki czemu pozyskaliśmy 7 dorodnych drzew, które zostały posadzone na terenie Krakowa. Mamy nadzieję, że w tym roku zbierzemy ich jeszcze więcej - zapraszamy! 
Więcej informacji udziela:
Joanna Pieśluk 
PR Manager Fundacji Aeris Futuro
tel./fax:+48 12 430 08 22
kom: +48 726 546 000

 

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
telefon: 726 546 000, e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków

REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803
Możesz pomóc: PKO BP 92 1440 1127 0000 0000 0474 5396

engine solidside