napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
dabrowazmm
Czym kusi pracownika biurowego Dąbrowa Dolna? Wyjazd integracyjny- Ekobiuro 2014
Utworzono 21.07.2015

Konkurs Ekobiuro  jest długofalową inicjatywą Fundacji Aeris Futuro, mającą na celu zaktywizowanie pracowników biurowych firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych do podejmowania działań n rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w swoim miejscu pracy.

Nagrodę główną V edycji Konkursu , czyli wyjazd integracyjny, otrzymał zespół konkursowy Fundacji Osiem Marzeń. Innowacyjność działań Fundacji polegała na tym, iż włączyli do ich realizacji osoby z niepełnosprawnością różnego rodzaju. - Zarówno nasi pracownicy jak i podopieczni skupili się na oszczędzaniu surowców i zasobów, a także wtórnym wykorzystaniu odpadów. - opowiada koordynator zwycięskiego zespołu - Ponadto, wspólnie dojeżdżamy do pracy, prowadzimy ekologiczny ogródek oraz sami wytwarzamy ekokosmetyki i ekologiczne środki czystości jak kostki do zmywarki, czy płyny do mycia.


Tegoroczni laureaci Konkursu Ekobiuro 2014 spędzili z nami czas w niebanalny sposób i w nietuzinkowym miejscu na mapie. Na wyjazd integracyjny, będący pierwszą nagrodą w Konkursie, pracowników Fundacji zaprosiliśmy do Dąbrowy Dolnej w Górach Świętokrzyskich, a dokładnie do gospodarstwa artystycznego Stowarzyszenia na rzecz Odnowy Wsi Odnowica. Wyjazd miał charakter Zielonego Wydarzenia , było regionalnie, ekologicznie i ludowo. -Magia miejsca wyzwoliła poczucie sielankowości i zdrowego spowolnienia- komentuje jedna z uczestniczek. -Nigdy tu nie byłam, a to tylko 50 km od Szydłowca.


Pierwszą częścią spotkania był spacer z leśniczym po Świętokrzyskim Parku Narodowym, od leśniczówki Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Dąbrowie Dolnej, przez żeremia na Diabelski Mostek. Leśniczy Parku opowiedział historię powstania Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wytłumaczył rolę otuliny i jej znaczeniem dla stanu środowiska w Parku, a także wyjaśnił czym są i dlaczego są istotne z punktu widzenia przyrodniczego korytarze ekologiczne i zadrzewienia śródpolne.


Po powrocie do gospodarstwa, każdy z uczestników mógł dołączyć się do warsztatów wikliniarskich i współtworzyć wraz z artystami Stowarzyszenia wiklinową altanę. - Zawsze chciałem spróbować tworzenia z wikliny, bardzo twórcze spędzenie czasu- skomentował jeden z uczestników wyjazdu. - To miejsce zainspirowało mnie do stworzenia na obiekcie Fundacji ozdób i placu zabaw z wikliny.
W stodole, będącej wernisażem i zarazem żywą pracownią, mogliśmy obejrzeć niesamowite dzieła rzemieślnicze, a także posłuchać koncertu muzyki ludowej regionu świętokrzyskiego. -Bardzo się cieszę, że Fundacja Aeirs Futuro widzi potrzebę podtrzymywania regionalizmu, ludowości i odwołuje się do takich miejsc jak to.- mówi Piotr Pardela, prezes Stowarzyszenia „Odnowica".
W międzyczasie na polowej kuchni wspólnie ugotowaliśmy letni, wegetariański posiłek: racuszki z owocami i młode ziemniaczki z zsiadłym mlekiem.


Wyjazd był nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w V edycji Konkursu Ekobiuro 2014 . Ideą spotkania jest promowanie ekologicznych postaw oraz poszerzenie wiedzy przyrodniczej o swoim regionie.

 

dabrowa2

dabrowa1

wyjazd Dabrowa

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
telefon: 726 546 000, e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków

REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803
Możesz pomóc: PKO BP 92 1440 1127 0000 0000 0474 5396

engine solidside