napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

Aktualności
Wywiad w Rzeczpospolitej z Joanną Mieszkowicz: Mieszkańcom miast brakuje drzew
Utworzono 21.05.2015 Bywa, że środki unijne wykorzystywane są w dobrym celu, a bywa też, że wydaje się je zbyt pochopnie - mówi Joanna Mieszkowicz, prezes fundacji Aeris Futuro.

Rz: W polskich miastach powstają nowe linie tramwajowe, a stare autobusy zastępowane są pojazdami z napędem elektrycznym. Polscy prezydenci i burmistrzowie zrozumieli, dlaczego warto stawiać na ekologiczne rozwiązania, czy po prostu przekonały ich do tego unijne pieniądze?

Joanna Mieszkowicz: Pieniądze oczywiście pomagają, ale tak naprawdę rozwiązania przyjazne obywatelom zaczęli wymuszać mieszkańcy. Stoimy w coraz większych korkach i coraz więcej czasu spędzamy w podróżach, a czas to pieniądz. Dlatego włodarzom miast zależy, by rozwijać systemy transportu miejskiego. Do tego dochodzi duże zanieczyszczenie powietrza, co także coraz bardziej doskwiera mieszkańcom. Nie unikniemy już w transporcie konieczności rozwiązań bardziej proekologicznych, niskoemisyjnych.

Tylko czy na pewno urzędnicy rozumieją tę konieczność? Z jednej strony modernizują trakcję 
i wymieniają tabor, a z drugiej ekolodzy alarmują, że np. 
w Warszawie ostatnio wycina się ogromną liczbę drzew.

Drzewa, niestety, traktowane są najczęściej jako przeszkoda, 
a nie jako pewne rozwiązanie sprzyjające chociażby użytkowaniu dróg. Latem słońce rozgrzewa asfalt, pojawiają się koleiny 
i trzeba naprawiać nawierzchnię. Drzewa zacieniają i zabezpieczają asfalt, ale w czasie przebudowy dróg przeszkadzają w pracach remontowych, więc lekką ręką się je wycina. Trudno to nazwać myśleniem perspektywicznym. Mieszkańcom jednak brakuje drzew. Piękna kostka brukowa na miejskich placach nie osłoni nikogo od słońca w upalny dzień.

Z takim mało perspektywicznym myśleniem nie będziemy raczej drugą Danią.

Bywa, że środki unijne wykorzystywane są w dobrym celu, a bywa też, że wydaje się je zbyt pochopnie. Drzewa łatwo wyciąć, rosną zaś bardzo długo. Jednak coraz silniejszy głos mają u nas rozmaite ruchy miejskie, czyli obywatele, którzy sami chcą zarządzać miastem. Zmienia się trochę ta retoryka miejskiej władzy. Coraz częściej o mieście myśli się jako o miejscu do życia. Stawia się nie tylko na inwestycje deweloperskie czy biznesowe, ale także na to, by ludziom się po prostu lepiej żyło.

Wywiad pochodzi z Rzeczpospolita .

Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
telefon: 726 546 000, e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków

REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803
Możesz pomóc: PKO BP 92 1440 1127 0000 0000 0474 5396

engine solidside