napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

napis alt

biedronka
Piknik Inauguracyjny: Miejskie owady na Poziomie!
Utworzono 14.09.2015 W niedziele 13 września ŻyWa Pracownia i Fundacja Aeris Futuro dla prawie 400 małych i dużych miłośników ekologiczno - ogrodowo - społecznych działań zorganizowały rodzinny piknik inaugurujący wydarzenia w ramach projektu MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE.

Przez całą niedzielę w magicznym miejscu - podgórskim ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana przy ul. Przedwiośnie, w cieniu wierzbowej altany, odbywały spotkania z entomologiem oraz poziomkowymi ogrodnikami. W ramach warsztatów przyrodniczo -edukacyjnych rozmawialiśmy między innymi o pożyteczności miejskich owadów i zbudowaliśmy 130 mini domkówdla zapylaczy, do wykonania których użyjemy drewna, trzciny,patyczków, słomy, mchu, gliny czy też szyszek. Każdy uczestnik akcji mógł zabrać taki domek ze sobą, aby stworzyć na własnym balkonie lub w ogrodzie owadzi kącik. W trakcie imprezy wspólnie wykonaliśmy wielki hotel dla owadów i zasadziliśmy 60 bylin,krzewówi ziół miododajnych, tworząc na Poziomkowej Polanie zaczątek ogrodu dla pożytecznych zapylaczy.

Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dla rodzin, które mogły wziąć udział w owadzich animacjach i wybrać się na przyjemny spacer wzdłuż Wilgi w celu poszukiwania roślin przyjaznych owadom.

W ramach projektu MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE we wrześniu i październku odbywać się będą warsztaty budowy domków dla owadów dla dzieciaków z sąsiadujących z ogrodem przedszkoli i szkół, spotkania z podgórskimi  seniorami, zajęcia majsterkowe dla młodzieży i akcje plenerowe w różnych miejscach Podgórza (Park Bednarskiego, Bulwary Wiślane i Targ Pietruszkowy) informujące o roli i sposobach ochrony owadów żyjących w miastach. Podczas każdych z działań projektowych uczestnicy spotkań wykonać będą mogli miniaturowe domki dla owadów, które powędrują z nimi w ich miejsca zamieszkania. Na podstawie wykonanych ankiet sporządzona zostanie mapa występowania utworzonych w ramach projektu nowych siedlisk bytowania owadów, które choć w niewielkim stopniu rekompensować będą niszczoną w wyniku zabudowy kolejnych terenów zielonych przestrzeń życia miejskich zapylaczy.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

piknik

l
Kalendarz wydarzeń
newsletter
aeris futuro Zielone Wydarzenia
   
Eko-certyfikaty Ekocertfikaty
ekobiuro Ekobiuro
Konsultacje Konsultacje
Kalkulator CO2 Kalkulator CO2
  GRA Ekobiuro
Nasze filmy
telefon: 726 546 000, e-mail: biuro@aerisfuturo.pl
Al. Daszyńskiego 22/46, 31-534 Kraków

REJESTROWE DANE FUNDACJI: REGON 120209543, NIP 9452053376, KRS 0000251803
Możesz pomóc: PKO BP 92 1440 1127 0000 0000 0474 5396

engine solidside