ZESPÓŁ FUNDACJI

JOANNA MIESZKOWICZ

ZAŁOŻYCIELKA, PREZES FUNDACJI (2005-2020)

Innowatorka społeczna, edukatorka ekologiczna, aktywistka miejska. W swoich działaniach stara się łączyć kulturę z naturą – zachęca do szacowania i niwelowania swojego negatywnego wpływu na środowisko orgnizatorów wydarzeń – jest twórczynią pierwszego w Polsce Kalkulatora emisji i rekompensaty CO2, stworzyła w Polsce standard Zielonych Wydarzeń, promuje rozwiązania pozwalające zaoszczędzić koszty, organizuje wydarzenia angażujące ludzi w każdym wieku do praktycznych działań na zrównoważonego rozwoju, m.in. sadzenia drzew I ogrodów (wsparła posadzenie ponad 1,5 miliona drzew w Polsce). Współpracuje z festiwalami w całej Polsce, ma szerokie doświadczenie w projektach międzynarodowych. Współtworzy Fundację Aeris Futuro (zainicjowała jej powstanie w 2006 roku), Komisję Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska w Krakowie, Wawelską Kooperatywę Spożywczą, Krakowską Elektrownie Społeczną (spółdzielnię inwestującą w fotowoltaikę). Stara się być eko-mamą. W wolnym czasie najchętniej podróżuje, tańczy i chętnie uczy tańców tradycyjnych z różnych kultur.

MAREK PIĄTKOWSKI

PREZES FUNDACJI (2020-…)

W Fundacji przez dłuższy czas pracuje jako koordynator projektów, a od 2020 roku jej prezes. Zajmuje się całością programu Czas na Las, jak również edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży. Absolwent kulturoznawstwa międzynarodowego UJ oraz historii UP w Krakowie. Realizuje się również zawodowo jako fotograf, pilot wycieczek oraz instruktor sportowy, choć z racji obowiązków fundacyjnych ma na to coraz mniej czasu.

BARTŁOMIEJ OLESZKO

KONSULTANT DS. SOZOLOGII

Pracownik Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, odpowiedzialny za kwestie przyrodnicze w kontekście zieleni, przygotowania wystaw oraz warsztatów ekologicznych. Związany  z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również  Kołem Geografów tegoż uniwersytetu. Przez lata prowadził badania przyrodnicze, również w trudnodostępnych jaskiniach tatrzańskich. Skupiony bardziej na części abiotycznej środowiska, czyli badaniach hydrologicznych i geomorfologicznych, z nastawieniem na aspekty antropogenicznych wpływów środowiskowych. Speleolog, instruktor harcerstwa.

MAŁGORZATA PICHURA

LEŚNICZKA I BIOLOŻKA

Pracowała w Zespole ds. Edukacji Magurskiego Parku Narodowego, m.in. w projekcie „Przybliżyć naturę” skierowanym do lokalnej społeczności. W małym gospodarstwie w Beskidzie Niskim opiekuje się kozami, kurami, psami i kotami. Szanuje prawo zwierząt do życia na własnych zasadach i stara się być delikatna wobec przyrody. Najbardziej lubi wymyślone historie i teatr lalek.

SŁAWOMIR SPRINGER

BIOLOG I LEŚNIK, MIŁOŚNIK STARYCH LASÓW I SUKCESJI WTÓRNEJ

Były pracownik Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Magurskiego Parku Narodowego, m.in. na stanowisku redaktora „Magury”. Uważa, że 16°C w domu jest ok, a mięso (tylko swojskie) wystarczy jeść raz w tygodniu, dzięki czemu uprawy paszowe można zamienić na uprawy warzyw lub oddać naturze. Radość czerpie z obserwacji kolejnych przyrostów drzewek, które posadził lub których nikt (spośród ludzi) nie posadził. Siano dla konia i kóz kosi tradycyjną kosą. Jego kozy również lubią drzewa i krzewy.

ANNA TABAKO

KONSULTANT DS. PUBLIC RELATIONS

Z wykształcenia amerykanistka, menedżerka kultury i organizatorka wydarzeń, z zamiłowania ekolożka. Jej motto: „Traktujmy naturę po partnersku, niepatriarchalnie, tak, jak chcemy, aby w społeczeństwie wszyscy byli traktowani fair i równo. Ocalimy planetę”.

TOMASZ TABAKO

KONSULTANT DS. PUBLIC RELATIONS

Profesor studiów komunikacyjnych, public relations i perswazji na Georgia State University w Atlancie. Ekspert w dziedzinie języków przywództwa – liderowania poprzez słowo i obraz – zwłaszcza w polityce i biznesie. Był konsultantem tak różnych grup, jak marketingowo-polityczna The Chris Long Inc, lobbingowe Polsko-Amerykanskie Forum Gospodarcze, pozarządowa The Humanities Foundation czy kontestacyjna Occupy Wall Street. Współpracował z Bogusławem Winidem i Janem Nowakiem-Jeziorańskim w kwestiach PR dotyczących przyjęcia Polski do NATO. Kooperował, jako wykładowca GSU, między innymi z CNN w Atlancie i gubernatorem Georgem Perdue. Był redaktorem naczelnym 2B: A Journal of Ideas. Członek amerykańskiej National Communication Association. Za działalność opozycyjną w PRL oraz aktywność w obszarze promocji i dyplomacji kulturalnej RP – odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

JAKUB ROBERT KLIMAS

SPECJALISTA DS. POZYSKIWANIA TERENU

Jakub, geograf z wykształcenia i historyk z zamiłowania, choć jest ekspertem w dziedzinie transportu powietrznego, to podróż starym, wysłużonym pociągiem nie jest mu straszna. Kocha drzewa, wielbi lasy, ale szczególną czcią darzy tylko jedno drzewo. Obiektem gorącego jakubowego uczucia jest dąb – Słowiański Król Lasu. To właśnie do dębu Jakub przytulałby się najchętniej i w tym miłosnym uścisku odnajdywał siłę do działania oraz odprężenie dla umysłu. W trakcie swojego dość krótkiego stażu w Fundacji Jakub zdążył wprowadzić do zespołu ogrom pozytywnej energii i całe morze entuzjazmu. Jego niebanalne podejście do życia, i w tym także do pracy, sprawia że każde nawet pozornie nieciekawe zadanie staje się ekscytującym wyzwaniem, które ochoczo podejmuje. Pozytywne nastawienie i poczucie humoru sprawia, że praca z Jakubem przemija niezwykle przyjemnie i szybko. Ba! Udaje mu się rozśmieszyć nawet najbardziej mroczne i ponure postacie Fundacji 😉 Jeśli zobaczycie Jakuba wtulonego w pień dębu, nie krępujcie się, dołączcie, by razem z nim ładować baterie i poczuć pozytywne wibracje!

RADA FUNDACJI

PROF. ZBIGNIEW MICHAŁ KARACZUN

PRZEWODNICZĄCY RADY FUNDACJI AERIS FUTURO

Profesor SGGW i ekspert Koalicji Klimatycznej, polski sozolog, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w PRL, działacz ruchu ekologicznego, badacz polityki ekologicznej i zarządzania środowiskiem.

DR HAB. INŻ. TOMASZ BERGIER

CZŁONEK RADY FUNDACJI

Profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obszarem jego zainteresowań naukowych i dydaktycznych są praktyczne aspekty zrównoważonego rozwoju, w szczególności zrównoważona gospodarka wodna i inżynieria ekologiczna, obejmują oczyszczalnie hydrofitowe i możliwości ich zastosowania do osiągnięcia zrównoważonej gospodarki wodnej. Prowadził badania naukowe nad oczyszczaniem odcieków wysypiskowych z wykorzystaniem sztucznych mokradeł. Pomysłodawca i wykonawca projektu „Wastewater Gardens for Carpathian Mountains” mającego na celu promocję oczyszczalni ogrodowych w polskiej części Karpat. Prowadził szereg wykładów i szkoleń dotyczących oczyszczalni hydrobotanicznych dla władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych. Koordynator i wieloletni wykładowca Baltic University Programme (Sustainable Water Management, Sustainable Baltic Region). Redaktor naukowy książki Wyzwania zrównoważonego rozwoju oraz Magazynu Zrównoważony Rozwój Zastosowania. Autor licznych publikacji dot. zrównoważonego rozwoju i gospodarki wodno-ściekowej.

WOLONTARIUSZE

JACEK PIĄTKOWSKI

WOLONTARIUSZ

Wspiera Fundację podczas różnorodnych wydarzeń jako specjalista od logistyki i spraw technicznych. Jego siła spokoju udziela się wszystkim naokoło i wybitnie pomaga przetrwać stresujące chwile. Prywatnie miłośnik ciężkiego biegania i ciężkiej muzyki. Ciężką literaturą też nie gardzi.